Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 BMW Art Car - BMW i5 Flow Nostokana
kalendarz 19/03 2024

BMW Art Car - BMW i5 Flow Nostokana

Ciekawostki / Wydarzenia / BMW

Ta najnowsza propozycja marki nawiązuje do BMW Art Car zaprojektowanego przez Esther Mahlangu w 1991 r.

BMW ma długie tradycje w tworzeniu wyjątkowych aut przy współpracy z artystami, które nazywa BMW Art Car. Najnowsze dzieło to BMW i5 Flow Nostokana, które łączy opracowaną przez BMW technologię zmiany kolorów z językiem artystycznym południowoafrykańskiej artystki Esther Mahlangu.

To designerskie dzieło z elektrycznie animowanymi segmentami foliowymi pokazuje najnowszy etap rozwoju technologii zmian barw powierzchni pojazdu stworzonej we współpracy z E Ink.

„BMW i5 Flow Nostokana jest hołdem dla historii marki BMW i szczególną kontynuacją naszego zaangażowania w kulturę na całym świecie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom łączy w sobie sztukę i design. Tutaj sama technologia staje się sztuką” – powiedział Adrian van Hooydonk, szef BMW Group Design.

W 1991 r. Esther Mahlangu – pierwsza kobieta i pierwsza afrykańska artystka – zaprojektowała 12. BMW Art Car stworzony na bazie BMW 525i. „Jej sztuka zainspirowała mnie już wiele lat temu, kiedy dynamiczne zmiany kolorów karoserii BMW były jedynie wstępnym pomysłem” – mówi Stella Clarke, Research Engineer Open Innovations w BMW Group. „Realizacja tego pomysłu teraz i współpraca z Esther Mahlangu to niesamowite doświadczenie”. Charakterystyczne kolory i wzory geometryczne 88-letniej artystki idealnie nadają się do implementacji innowacyjnej technologii w BMW i5. Dzięki elektroforetycznym  zmianom koloru elektryczny sedan staje się dynamicznym dziełem sztuki. „Fascynuje mnie to, jak nowoczesna technologia rozszerza moją sztukę i czyni ją dostępną dla zupełnie nowej publiczności” – mówi Esther Mahlangu.

Nazwa BMW i5 Flow Nostokana odnosi się do pierwszego syna Esther Mahlangu. Poprzez dach auta, maskę i tył, a także boki biegną w dwóch pasach animowane segmenty foliowe. Podobnie jak w przypadku czytnika e-booków każda folia E Ink zawiera kilka milionów mikrokapsułek. Zawarte w nich kolorowe cząsteczki mogą pod działaniem napięcia elektrycznego zmieniać swoją strukturę i układ. W ten sposób tworzą typowe dla sztuki Esther Mahlangu ciągle zmieniające się kompozycje kolorów i wzorów.

BMW i5 posiada 1349 indywidualnie sterowanych segmentów zapewniających szczegółową prezentację ornamentów. Technologia lasera wykorzystana do cięcia folii oraz projekt elektronicznego sterowania zostały opracowane wspólnie z partnerem E Ink.

Ten niezwykły samochód został zaprezentowany pod koniec lutego na targach sztuki Frieze w Los Angeles./oprac. ns/

Foto: BMW


Tagi:
BMW, BMW Art Car, BMW i5 Flow Nostokana, Esther Mahlangu

Zobacz podobne artykuły:

Nowe BMW M4 CS pojawi się…
kalendarz 07/04 2024

Nowe BMW M4 CS pojawi się…

Wiadomości / News

2024.04.07

Coupe o mocy 543 KM zadebiutuje już w maju.
Fiat Panda 4x4 – 40 lat
kalendarz 07/04 2024

Fiat Panda 4x4 – 40 lat

Wiadomości / Ciekawostki

2024.04.07

W 1983 r. zadebiutowała Panda 4x4, która została sprzedana w liczbie 800 tys. sztuk.
Audi Q6 e-tron i sztuka
kalendarz 05/04 2024

Audi Q6 e-tron i sztuka

Wiadomości / Wydarzenia

2024.04.05

Andrés Reisinger jest jednym z najbardziej rozchwytywanych artystów cyfrowych i projektantów na świecie.
Najnowsze artykuły:
 Pęknięta szyba w samochodzie

Pęknięta szyba w samochodzie

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.09

Ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie.
Mobil świętuje

Mobil świętuje

Wiadomości / Moto sport

2024.04.08

Specjalnie zaprojektowane grafiki przygotowano z zespołami Formuły 1, NASCAR, MotoGP oraz innych serii wyścigowych.
Nissan Qashqai facelifting 2025 - Przed premierą

Nissan Qashqai facelifting 2025 - Przed premierą

Prezentacje / Nowości

2024.04.08

Wprowadzony na rynek w 2021 r. Qashqai trzeciej generacji powtórzył sukces swoich poprzedników.