Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Bat na kiepskich kierowców!
kalendarz 10/02 2014

Bat na kiepskich kierowców!

Warsztat / Bezpieczeństwo

Na ulicach nie brakuje kierowców, których umiejętności pozostawiają wiele do życzenia. Kiepscy kierowcy nie powinni jednak spać spokojnie – grożą im wysokie kary!

Nieprzewidywalne albo lekkomyślne zachowania budzą irytację innych uczestników ruchu i stanowią realne zagrożenie bezpieczeństwa. Chyba nic nie szarpie nerwów na drodze tak, jak zmotoryzowani, którzy nie potrafią korzystać ze swoich pojazdów. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi cierpliwość i ... zasada ograniczonego zaufania. – Zasada ta mówi, że każdy uczestnik ruchu drogowego ma prawo liczyć, że inni jego uczestnicy przestrzegają przepisów, chyba, że ich zachowanie wskazuje na to, że ignorują oni literę prawa – wyjaśnia Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Mówiąc w skrócie: na drodze trzeba czasem myśleć za innych i zachować czujność – dodaje Florkowska. Kiepscy kierowcy nie są jednak bezkarni i muszą słono płacić za swoje przewinienia.

Światła, których nie ma

Jednym z bardziej popularnych i irytujących błędów jest zajmowanie przez pojazd więcej niż jednego pasa ruchu. Taki wybryk zakończyć się może nie tylko stłuczką, ale i 150 złotowym mandatem. Zmiana pasa w ogóle bywa dosyć problematyczna, a kierowcom zdarza się niestety nie sygnalizować tego manewru albo robić to za późno (czyli np. w trakcie jego wykonywania). Oszczędność w korzystaniu z kierunkowskazów może zostać uznana za utrudnianie lub tamowanie ruchu i zaowocować 200 zł kary. Karane jest nawet  nieodpowiednie ustawianie pojazdu na jezdni przed skręceniem. Brak kompetencji w tym zakresie może kosztować 150 zł. Zmotoryzowani powinni nauczyć się też prawidłowego korzystania ze świateł. Karane jest zarówno brak odpowiednich świateł jak i ich nadużywanie. Za niedopatrzenia w tym zakresie grozi nawet 300 zł kary (jeśli nieużywanie świateł będzie odbywać się w warunkach niedostatecznej widoczności).

Niefrasobliwi zmotoryzowani zapominają czasem o konieczności parkowania pojazdu w miejscach w których po pierwsze nie tamuje on ruchu, a po drugie jest widoczny dla innych podróżnych. Niedbałość w tym zakresie może kosztować nawet 300 zł. Brak wiedzy szkodzi także wtedy, gdy przychodzi do przejazdu przez przejście dla pieszych – nieustąpienie pierwszeństwa pieszym w tym wypadku oznacza 350 zł kary. Gorąco może być także na skrzyżowaniu – kierowcy nie zawsze pamiętają, że nie można wjechać na skrzyżowanie jeśli nie ma na nim miejsca do kontynuowania jazdy. Za taki czyn grozi mandat w wysokości 300 zł. Zmotoryzowani, którzy nie mają za bardzo doświadczenia w prowadzeniu pojazdu powinni pamiętać, że bardzo wolna jazda nie zawsze jest mile widziana. Jeżeli pojazd porusza się z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym to może oznaczać to konieczność uiszczenia nawet 200 zł kary. Innym zachowaniem, które przyprawia o dreszcze pozostałych uczestników drogi jest hamowanie w sposób zagrażający bezpieczeństwu – za taki wybryk grozi 300 zł mandatu.

 źródło: Creandi

 

Zobacz podobne artykuły:

 Polacy: Mistrzowie kierownicy czy mistrzowie iluzji?
kalendarz 05/04 2024

Polacy: Mistrzowie kierownicy czy mistrzowie iluzji?

Bezpieczeństwo

2024.04.05

5 kwietnia obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą, który ma na celu zwrócenie uwagi na deficyt kulturalnych zachowań na drogach.
Gwarancja sukcesu
kalendarz 05/04 2024

Gwarancja sukcesu

Bezpieczeństwo

2024.04.05

Dobra szkoła nauki jazdy to nie tylko doświadczenie i jakość. To również pewność, że osoba starająca się uzyskać prawo jazdy będzie otoczona profesjonalną opieką.
Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa
kalendarz 04/04 2024

Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.04

Rozwiązanie wydłuża też żywotność silnika.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Wiadomości / News

2024.04.16

Alfa ugięła się pod naciskiem włoskiego rządu i zmieniła nazwę nowego modelu.
 Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Warsztat / Porady

2024.04.16

Konkurs International Engine of the Year po latach okiem mechaników.
Premiery BMW podczas Święta Motoryzacji

Premiery BMW podczas Święta Motoryzacji

Wiadomości / News

2024.04.15

Tegoroczne Concorso d'Eleganza Villa d'Este może być miejscem prezentacji nowego M4 CS.