Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Baja Szczecinek gotowa na start sezonu rajdów terenowych w Polsce
kalendarz 14/05 2020

Baja Szczecinek gotowa na start sezonu rajdów terenowych w Polsce

Moto sport

Nowe miejsce, nowy termin. Po ostatnich zmianach w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych zawodnicy rozpoczną sezon pod koniec lipca od Baja Szczecinek.

“Większość spraw udało nam się przygotować jeszcze przed nadejściem pandemii koronawirusa i w zasadzie jesteśmy gotowi do rozegrania zawodów nawet za tydzień” - mówi Andrzej Derengowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego Baja Szczecinek. Gotowa jest baza rajdu, trasa oraz uzyskano wszelkie niezbędne pozwolenia i zgody administracyjne.

Sezon miał się rozpocząć na początku maja, od rajdu w Żaganiu. Jednak w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, rajd trzeba było przełożyć. Nowy termin Baja Europe na razie nie jest znany, ale spekuluje się, że impreza odbędzie się w listopadzie.

Baja Szczecinek początkowo planowana była na pierwszy weekend czerwca. Jednak granice wciąż są zamknięte, a dopiero od 4 maja można korzystać z hoteli, choć nadal w ograniczonym stopniu. Dodatkowo na obecną chwilę nie znamy jeszcze konkretnego terminu zniesienia obostrzeń dotyczących motorsportu. Dlatego organizator podjął bezpieczną decyzję o przeniesieniu zawodów na późniejszy termin 24-25 lipca, w miejsce odwołanego Rajdu Polskie Safari.

Przeniesienie Baja Szczecinek na inny termin nie było takie proste, bo impreza zaliczana jest do międzynarodowego cyklu Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych (FIA-CEZ) i to ten kalendarz ma pierwszeństwo nad rywalizacją krajową. Wykorzystano to, że Rajd Polskie Safari też miał być rundą FIA-CEZ. Dzięki temu uniknięto negocjacji na szczeblu międzynarodowym.

Baja Szczecinek to także runda Mistrzostw Czech oraz po raz pierwszy runda Mistrzostw Węgier. Jeśli federacje czeska i węgierska nie zmienią planów, Baja Szczecinek będzie miała bardzo ciekawą obsadę. “Liczymy na otwarcie granic pomiędzy krajami Unii Europejskiej do końca lipca. Bardzo nam zależy na zawodnikach z zagranicy. Ich obecność podnosi poziom rywalizacji i sprawia, że jest ona bardziej widowiskowa. Zagraniczne załogi triumfowały w Baja Szczecinek już trzykrotnie” - podkreśla Marcin Fiejdasz, dyrektor rajdu Baja Szczecinek.

Trasa tegorocznej edycji będzie się składała łącznie z pięciu OS-ów i dwóch dni ścigania. W piątek 24 lipca zawodnicy rozpoczną zmagania od 5-kilometrowego odcinka kwalifikacyjnego. Tego samego dnia, po wyborze pozycji startowych przez najszybsze dziesięć załóg i ustaleniu kolejności startowej, zawodnicy zmierzą się dwukrotnie z 42-kilometrowym odcinkiem specjalnym Okonek. Walka zakończy się dzień później dwukrotnie przejeżdżaną 61-kilometrową próbą na poligonie w Czarnym. Tradycyjną bazą rajdu będzie plac Koncertowy w Szczecinku. “Baja Szczecinek to kompaktowy rajd i jego formuła powinna sprawdzić się zwłaszcza w tak trudnym roku, jaki teraz mamy. Ogranicza ona nie tylko koszty organizacji, ale także koszty startu zawodników, a w tym roku każdy z nas będzie uważnie planował swój budżet.” - dodaje dyrektor rajdu.

Więcej szczegółów dotyczących Baja Szczecinek powinniśmy poznać pod koniec czerwca, gdy opublikowany zostanie regulamin oraz harmonogramu rajdu.

Pozostałe rundy RMPST na razie mają odbyć się bez zmian. Baja Poland, która jest także rundą Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych, jest szykowana zgodnie z planem na pierwszy weekend września. Pod koniec września pojedzie węgierski Nyír1 Baja, a tradycyjna pozycja, czyli Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie ma być rozegrana w drugi weekend października.

Foto: Grzegorz Kozera


Tagi:
Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Terenowych, RMPST, Baja Szczecinek, Baja Europe, Baja Poland, Puchar Świata FIA w Rajdach Terenowych, Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie

Zobacz podobne artykuły:

Kajetanowicz, Naja, Myszka i Kot na torze rallycrossowym
kalendarz 02/06 2020

Kajetanowicz, Naja, Myszka i Kot na torze rallycrossowym

Wiadomości / Moto sport

2020.06.02

Czworo utytułowanych sportowców, tor rallycrossowy i walka o jak najlepszy wynik.
Abarth Rally Cup – przed nowym sezonem
kalendarz 31/05 2020

Abarth Rally Cup – przed nowym sezonem

Wiadomości / Moto sport

2020.05.31

W ubiegłym roku na drugim miejscu uplasował się Dariusz Poloński za kierownicą Abarth 124 rally.
Williams – co dalej?
kalendarz 30/05 2020

Williams – co dalej?

Wiadomości / Moto sport

2020.05.30

Zespół Williams F1 rozważa kilka opcji w tym nawet sprzedaż.
Najnowsze artykuły:
Łukasz Zadworny, dyrektor marki VW w Polsce o obecnej sytuacji i planach

Łukasz Zadworny, dyrektor marki VW w Polsce o obecnej sytuacji i planach

Wiadomości / Wydarzenia

2020.06.02

Podczas wideokonferencji Łukasz Zadworny omówił m.in. działania podjęte w sieci dealerskiej w świetle pandemii oraz najbliższe plany marki.
 Rolls-Royce Cullinan w skali 1:8 – Jak prawdziwy

Rolls-Royce Cullinan w skali 1:8 – Jak prawdziwy

Wiadomości / Ciekawostki

2020.06.01

Słynna brytyjska marka będzie oferowała modele w skali 1:8.
Plany Skody

Plany Skody

Wiadomości / News

2020.06.01

Do końca 2022 r. Skoda zaprezentuje dziesięć częściowo lub całkowicie zelektryfikowanych aut sygnowanych znakiem iV.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.