Automobilklub Polski pod pomnikiem Monte Casino

Wzorem lat poprzednich Koło Seniorów Auitomobilklubu Polski wzięło udział w uroczystości 70 rocznicy zdobycia przez 2 Korpus Polski klasztoru na Monte Casino.
Jak wiemy klasztor opanowany przez wojska niemieckie – skutecznie broniące przed inwazją aliantów na Rzym - zostal zdobyty przez Polaków pod dwództwem gen. Władysława Andersa. Warto przypomnieć, że przed Polakami wzgórze szturmowały oddziały wojsk alianckich t.j. amerykańskich, angielskich, hinduskich i nowozelandzkich, w tym również Marokańczycy i Maorys, tracąc łącznie 54 tys. żołnierzy.
Gen. Anders podjął się niespodziewanie szturmu przez Polaków, którzy po krwawych walkach tracąc 926 żołnierzy, 17 maja 1944 r. opanowali klasztor Monte Casino, otwierając drogę do Wiecznego Miasta. Wśród poległych rodaków byli również członkowie Automobilklubu Polski.
Z inicjatywy prezesa Koła Seniorów AP, znanego byłego znakomitego kierowcy wyścigowego. Longina Bielaka, złożenie wieńca pod pominikiem Monte Casino w Warszawie miało uroczysty charakter, z udziałem żołnierzy kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego i członków Koła Seniorów AP.
Wiesław Mrówczyński
Zobacz podobne artykuły:
„Nigdy nie powstanie elektryczny model 911”
Wiadomości / News
2026.06.26
Pierwszy Maybach Atelier w Europie powstał w...
Wiadomości / Wydarzenia
2026.06.23
Toyota Off‑Road Festival 2026
Moto fanatyk
2026.06.26
Rusza sezon driftingu
Wiadomości / Moto sport
2026.06.26