Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Audi Sport – przygotowania do Rajdu Dakar 2024
kalendarz 29/08 2023

Audi Sport – przygotowania do Rajdu Dakar 2024

Wydarzenia / Audi

W ramach przygotowań do Rajdu Dakar 2024, zespół Audi po majowym teście w Arabii Saudyjskiej, w Hiszpanii połączył testy ze startem w zawodach - Baja Aragón.

Do Hiszpanii zabrano trzy Audi RS Q e-tron prowadzone przez trzy załogi: Mattias Ekström/Emil Bergkvist, Stéphane Peterhansel/Edouard Boulanger i Carlos Sainz/Lucas Cruz.

Audi Sport przez siedem dni prowadziło testy na Półwyspie Iberyjskim. W tym czasie samochody pokonały ponad 1500 km. „Opierając się na wnioskach z testów w Arabii Saudyjskiej, nasi inżynierowie podjęli i przepracowali szczegółowo dalsze kroki” - mówi szef Audi Motorsport Rolf Michl. „Informacje zwrotne od kierowców do teamu były cenne i pokazały, że zmierzamy we właściwym kierunku. Kolejnym naszym krokiem był start w Baja Aragón.” Rajd ten odbył się wokół wschodnio-hiszpańskiego miasta Teruel. Start w Baja Aragón był dla Audi poza klasyfikacją. Prototyp RS Q e-tron wyposażony w napęd elektryczny, konwerter energii i reFuel, został opracowany z myślą o starcie w kategorii T1 U. Ta klasa dla niskoemisyjnych samochodów wyścigowych w regulaminie Baja Aragón jednak nie funkcjonuje. Mimo to, Audi Sport może w niej startować na zasadzie wyjątku. „Nawet jeśli nie ścigamy się w klasyfikacji generalnej, spodziewamy się, że udział w wyścigu da kierowcom i pilotom gruntowne przygotowanie w warunkach rywalizacji, a także dostarczy kolejnych spostrzeżeń dotyczących naszych pojazdów” - mówi Sven Quandt, szef Q Motorsport.

Praca dyrektora technicznego Leonardo Pascalego i jego zespołu skupiła się na przygotowaniu zawieszenia i opon. „Przygotowaliśmy różne konfiguracje amortyzatorów, tak by przedstawić szereg możliwości” - wyjaśnia Pascali. „Oczywiście pracowaliśmy z nowymi oponami BF Goodrich i optymalnie dopasowaliśmy je do Audi RS Q e-tron.” Zoptymalizowano też nadwozie, dzięki czemu przednia szyba nie powinna się już tak szybko brudzić. „W ciągu dwóch dni znacznie poszerzyłem swoją wiedzę na temat amortyzatorów” - skomentował Mattias Ekström, a Carlos Sainz dodał: „To był dobry i produktywny krok naprzód od naszego ostatniego testu w Arabii Saudyjskiej.”

Audi Sport dobrze wykorzystało dni spędzone w Saragossie, by przygotować się do surowych warunków serwisowych na Baja Aragón. Przykład obostrzeń regulaminowych: dozwolony był tylko 30-minutowy serwis między dwoma etapami częściowymi i po zakończeniu etapu. Następnie przy samochodzie mogło pracować tylko trzech pracowników oraz kierowca i pilot.

„Baja to coś zupełnie innego niż Rajd Dakar. Pod niemal każdym względem” - mówi Stéphane Peterhansel. „Trasy bardziej kręte, jak w Rajdowych Mistrzostwach Świata i znacznie dłuższe. W zasadzie nie można się też zgubić, ponieważ trasa jest dobrze oznakowana. Dzięki tym zróżnicowanym wymaganiom, Baja jest dobrym dodatkiem do naszego pustynnego programu off-roadowego.”

Czternastokrotny zwycięzca Dakaru może pochwalić się trzema zwycięstwami w Baja w latach 2007-2012, a zespół Svena Quandta wygrywał tam dziesięć razy. Tegoroczny program obejmował prolog i pierwszy etap, z dwoma kolejnymi, kończącymi 500-kilometrową trasę. 39. edycja rajdu zgromadziła 271 załóg we wszystkich kategoriach pojazdów – to rekord wszystkich dotychczasowych edycji. Po raz pierwszy od styczniowego wypadku w Rajdzie Dakar, pilot Edouard Boulanger powrócił do kokpitu obok Peterhansela. „Oczywiście zwracam baczną uwagę na swoje zdrowie, ale cieszę się, że znów mogę pilotować Stéphane'a” - powiedział Boulanger po teście.

Audi Sport ma mniej niż sześć miesięcy na przygotowanie się do swojego trzeciego startu w Rajdzie Dakar. Pobyt w Hiszpanii to początek intensywnej fazy. „Testy są przyjemne, ale ważnym jest, by wrócić do trybu rywalizacji” - podkreśla Peterhansel. Nie dotyczy to wyłącznie kierowców i pilotów. Nowi członkowie zespołu również poznali zespołowe otoczenie. Muszą wyćwiczyć w sobie właściwe interakcje pod presją czasu. Po Baja Aragón, kolejne zawody w kalendarzu to zaplanowany na październik Rajd Maroka. Pustynne warunki Maroka pozwolą przećwiczyć zachowania w trasie oraz sposoby nawigacji, a rajd będzie znacznie dłuższy niż Baja Aragón. Dodatkowo, fazę przygotowań zespołu do najtrudniejszego na świecie rajdu terenowego – Dakaru, który odbędzie się w styczniu przyszłego roku, uzupełnią kolejne testy./oprac. ns/

źródło: Audi


Tagi:
Audi, Audi Sport, Audi RS Q e-tron, Mattias Ekström, Emil Bergkvist, Stéphane Peterhansel, Edouard Boulanger, Carlos Sainz, Lucas Cruz, Baja Aragón, Rajd Dakar, Rajd Dakar 2024

Zobacz podobne artykuły:

 Ruszyła produkcja Audi Q8 e-tron edition Dakar
kalendarz 02/06 2024

Ruszyła produkcja Audi Q8 e-tron edition Dakar

Wiadomości / News

2024.06.02

Z linii produkcyjnej w Brukseli zjechało pierwsze Audi Q8 ze specjalnej serii.
Droga Audi do F1
kalendarz 21/05 2024

Droga Audi do F1

Wiadomości / Wydarzenia

2024.05.21

Dlaczego 2026 rok będzie najbardziej odpowiednim momentem na debiut Audi w F1?
 Sobiesław Zasada dojechał Maluchem do Monte Cassino
kalendarz 20/05 2024

Sobiesław Zasada dojechał Maluchem do Monte Cassino

Wiadomości / Wydarzenia

2024.05.20

Po trzech dniach i 1740 km jazdy, najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy, dotarł Maluchem na uroczyste obchody 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino.
Najnowsze artykuły:
Ford Mustang GTD – Z toru na ulicę

Ford Mustang GTD – Z toru na ulicę

Prezentacje / Nowości

2024.06.16

Na torze w Le Mans debiutuje najbardziej ekstremalna wersja Mustanga.
Zespół Peugeota - brak tempa w kwalifikacjach

Zespół Peugeota - brak tempa w kwalifikacjach

Wiadomości / Moto sport

2024.06.15

Peugeot TotalEnergies zgłosił dwa bolidy 9X8 do 92. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans.
Euro 2024 – możliwe utrudnienia na A2

Euro 2024 – możliwe utrudnienia na A2

Wiadomości / News

2024.06.15

U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych.