Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
5 sytuacji, w których musisz udać się do Stacji Kontroli Pojazdów
kalendarz 04/12 2018

5 sytuacji, w których musisz udać się do Stacji Kontroli Pojazdów

Eksploatacja / Porady

Stacje Kontroli Pojazdów to miejsca, które kierowcy odwiedzają raz na jakiś czas, zazwyczaj podczas okresowego badania technicznego.

Nie każdy jednak wie, że stacje - zwłaszcza okręgowe - mają znacznie szersze uprawnienia niż tylko dokonywanie corocznych „przeglądów”. Przykładem tego jest homologacja zamontowanego haka holowniczego, czy taksometru. Kiedy jeszcze powinniśmy udać się na wizytę do diagnosty?

1. Przegląd okresowy – badania techniczne

Podstawowym zadaniem każdej Stacji Kontroli jest sprawdzanie stanu technicznego różnego rodzaju pojazdów w ramach tzw. okresowych badań technicznych. W przypadku nowych aut taki przegląd wymagany jest po trzech latach, następnie po dwóch, a potem już co roku. W skład badania wchodzi m.in.: sprawdzenie siły układu hamulcowego, amortyzatorów, luzów w zawieszeniu, oględziny podwozia, sprawdzenie ustawienia świateł oraz pomiar stężenia spalin. Diagnosta zobowiązany jest również zweryfikować dane identyfikacyjne samochodu (numer VIN) oraz spisać jego przebieg. Okresowemu sprawdzeniu podlegają także motocykle, ciągniki siodłowe, rolnicze, pojazdy specjalne oraz ciężarowe. Według projektu nowych przepisów kierowca, który spóźni się z wykonaniem badania technicznego, zapłaci za pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym podwójnie.

„Cena za okresowe badanie techniczne wynosi obecnie 98 zł brutto w przypadku auta osobowego, 62 zł za motocykl, 161 zł za samochód z instalacją gazową oraz 152 zł w przypadku pojazdu ciężarowego do 16 ton d.m.c. Do każdego przeglądu należy doliczyć złotówkę za opłatę ewidencyjną, która zasila funkcjonowanie systemu CEPIK. W projekcie nowej ustawy zapisano również tzw. „opłatę jakościową”, która wynosić będzie nie więcej niż 3,5 zł od każdego wykonanego badania. Ma ona wejść w życie od 1 stycznia 2020 r, a jej konkretna wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. Środki na nowy system nadzoru nad SKP mają pochodzić od kierowców z dodatkowej opłaty za badania wykonane po terminie oraz od przedsiębiorców z tytułu odprowadzania przez nich opłaty jakościowej. Nie wiadomo jeszcze, czy wzrosną same stawki za badania techniczne, które nie były zmieniane od ponad 14 lat”– mówi Marcin Barankiewicz, Dyrektor Biura Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów".

2. Przegląd rejestracyjny

Kolejną sytuacją, w której powinniśmy udać się do Stacji Kontroli jest przegląd rejestracyjny pojazdu. Bardzo wielu kierowców używa zamiennie tego sformułowania z „przeglądem okresowym”, a to dwa zupełnie inne przypadki! Przegląd rejestracyjny, jak sama nazwa wskazuje, jest sprawdzeniem auta przed pierwszą rejestracją w Polsce. Sama procedura badania auta jest niemal identyczna, jak w przypadku okresowego badania technicznego. Każdy, kto sprowadza samochód z zagranicy, powinien udać się do Stacji Kontroli Pojazdów nawet wtedy, gdy dany pojazd ma ważny „przegląd” z innego kraju – tego wymaga polskie prawo. Jeśli diagnosta nie ma zastrzeżeń, co do stanu technicznego samochodu, wydaje zaświadczenie, że auto spełnia wymogi do poruszania się po drogach. Ten dokument należy dołączyć do pozostałej dokumentacji składanej w Wydziale Komunikacji, który wyda polski dowód rejestracyjny.

3. Legalizacja haka holowniczego

Inną czynnością, po której każdy kierowca powinien udać się do Stacji Kontroli Pojazdów, jest montaż haka holowniczego. Jeśli w naszym samochodzie takiego wyposażenia nie było, po zamontowaniu w pojeździe, niezależnie od rodzaju haka, powinniśmy udać się na dodatkowe badanie techniczne. Diagnosta podczas oględzin potwierdzi jego legalność, brak usterek technicznych oraz prawidłową instalację. Na tej podstawie wystawia odpowiednie zaświadczenie, z którym musimy udać się jeszcze do najbliższego Wydziału Komunikacji.

„Montaż haka holowniczego jest traktowany jako zmiana konstrukcyjna samochodu, dlatego każdorazowo taki hak powinien być obejrzany i zatwierdzony przed uprawnionego diagnostę. Legalizacja haka w Stacji Kontroli Pojazdów jest obligatoryjną czynnością, o której przypominamy wszystkim naszym klientom. Takie badanie ustawowo kosztuje 35 zł. Jeśli postępujemy według instrukcji dołączonej do produktu, a montaż wykonywany jest przez doświadczonego fachowca, to wizyta w Stacji Kontroli Pojazdów jest najczęściej jedynie formalnością” – dodaje Mariusz Fornal, kierownik działu technicznego firmy Steinhof, producenta haków holowniczych.

4. Zatrzymany dowód rejestracyjny

Jeszcze inną sytuacją, w której musimy odwiedzić stację diagnostyczną, jest zatrzymanie przez policję lub zgubienie dowodu rejestracyjnego. Jeśli policja podczas kontroli stwierdzi np. uszkodzony reflektor, ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu. Odbiera to możliwość legalnego poruszania się takim samochodem po drogach z uwagi na niesprawne oświetlenie. W celu przywrócenia uprawnień, funkcjonariusze kierują do dowolnej Stacji Kontroli Pojazdów, gdzie samochód – po naprawie danego elementu – przechodzi dodatkowe badanie techniczne. Ma ono na celu potwierdzenie, że usterka została wyeliminowana i nie ma przeciwskazań do poruszania się danym pojazdem po drogach publicznych. Koszt takiego badania wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych i zależy od ilości wskazanych przez policję elementów, wymagających weryfikacji. W przypadku badania „pokolizyjnego” cena to 94 zł brutto.

5. Rejestracja pojazdów zabytkowych

Zgodnie z polskim prawem pojazd „zabytkowy” musi spełniać trzy podstawowe wymagania: mieć min. 25 lat, nie może być produkowany od min. 15 lat, a 75 proc. jego podzespołów stanowią części oryginalne. Po uzyskaniu tzw. „białej karty” posiadacz samochodu aspirującego do uzyskania żółtych tablic rejestracyjnych, powinien – wraz z dowodem własności - udać się na wizytę do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Tam diagnosta po przeprowadzeniu badania technicznego, wystawia zaświadczenie z końcowym wnioskiem o dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego. Jeśli pojazd posiada np. archaiczny układ hamulcowy, diagnosta może dodać adnotację określającą maksymalną dopuszczalną prędkość z jaką może poruszać się dany samochód. Koszt takiej usługi wynosi obecnie 99 zł brutto.


Tagi:
skp, stacja kontroli pojazdów, warszawa, stacje kontroli pojazdów, Stacja Kontroli Pojazdów, okresowe badania techniczne, przegląd rejestracyjny, legalizacja haka holowniczego, rejestracja pojazdu zabytkowego, stacja kontroli pojazdów, warszawa, stacje kontroli pojazdów, skp warszawa, skp, stacja kontroli pojazdów warszawa

Zobacz podobne artykuły:

Co wpływa na karoserię polskich aut?
kalendarz 12/02 2019

Co wpływa na karoserię polskich aut?

Warsztat / Porady

2019.02.12

Zdaniem mechaników karoserię polskich aut najczęściej dotyka korozja drzwi, błotników i pokrywy bagażnika.
Dobre samopoczucie po imprezie? Kierowco, to może być pułapka!
kalendarz 10/02 2019

Dobre samopoczucie po imprezie? Kierowco, to może być pułapka!

Warsztat / Porady

2019.02.10

Dobre samopoczucie o poranku po intensywnej imprezie może być dla kierowców bardzo zdradliwe.
Jak czytać testy opon?
kalendarz 09/02 2019

Jak czytać testy opon?

Warsztat / Porady

2019.02.09

Ta sama opona ma inne osiągi w różnych temperaturach czy rozmiarach.
Najnowsze artykuły:
Lexus ES kontra opera

Lexus ES kontra opera

Moto fanatyk / Car audio

2019.02.17

Model ES jest wyposażony w jeden z najbardziej zaawansowanych systemów audio na świecie. Jak sprawdzi się w porównaniu z Operą Santa Fe, stworzoną głównie na potrzeby muzyki?
Ferrari pracuje nad hybrydową wersją modelu 488

Ferrari pracuje nad hybrydową wersją modelu 488

Wiadomości / News

2019.02.17

Włoska firma przygotowuje się do ujawnienia nowego superata, ale nie w Genewie.
Volkswagen T-Roc w topowej wersji R

Volkswagen T-Roc w topowej wersji R

Wiadomości / News

2019.02.17

Podczas Salonu Samochodowego w Genewie VW zaprezentuje studyjny model najmocniejszej wersji T-Roca.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.