Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
110 lat Spirit of Ecstasy nad jeziorem Como
kalendarz 12/03 2014

110 lat Spirit of Ecstasy nad jeziorem Como

Wiadomości / Wydarzenia

Tegoroczne Concorso d'Eleganza Villa d'Este 2014 będzie miejscem uczczenia 110 rocznicy marki i Rolls-Royce.

W tym roku weekend nad jeziorem Como zapowiada się niezwykle interesująco. Podczas Concorso d'Eleganza Villa d'Este (w dniach 23-25 maja) słynna brytyjska marka zostanie specjalnie uhonorowana z okazji 110 rocznicy istnienia. Przypomnijmy, że w grudniu 1904 r. firma – założona dopiero co, kilka miesięcy wcześniej – zadebiutowała, wystawiając swoje samochody na paryskim salonie samochodowym pod marką, która do dziś pozostaje synonimem luksusu.

Już od 85 lat tereny parkowe otaczające Grand Hotel Villa d'Este w Cernobbio w północnych Włoszech są miejscem prezentacji motoryzacyjnych dzieł sztuki. Podziwia je nieodmiennie zachwycona publiczność, a jury składające się z najwyższej klasy ekspertów ocenia ich walory artystyczne. W konkursie piękności 2014 samochodów i motocykli, weźmie udział około 50 starannie wyselekcjonowanych pojazdów. Równolegle, jak zwykle, przyznana zostanie nagroda dla najlepszego designu Concorso d'Eleganza. Po raz drugi rozegrany zostanie również konkurs – o Nagrodę Młodych (Young People Award) dla historycznych pojazdów. Jest to specjalne wyróżnienie, odzwierciedlające stale rosnący entuzjazm młodszych generacji wobec klasycznych samochodów i motocykli.

Od 2011 r. stałym punktem Concorso d'Eleganza Villa d'Este jest Concorso di Motociclette. Eskortowany przez lokalnych policjantów, konwój klasycznych dwukołowców przejeżdża w sobotę z Como do Cernobbio, zatrzymując się na krótki postój przy Paradzie Aut Historycznych w Villa d'Este, po czym wyrusza do celu, którym jest park sąsiedniego Villa Erba. Tu ma miejsce wystawa szczególnie cennych i ważnych z punktu widzenia historii motocykli. W tym roku specjalny pokaz skupi się na wyjątkowych i niepowtarzalnych, powstałych jednostkowo motocyklach typu custom.

Program pokazów okołokonkursowych będzie bogatszy niż kiedykolwiek. Wieczorem pierwszego dnia imprezy park Villa Erba zmieni się w jedyny  w swoim rodzaju kinoteatr pod gołym niebem. Wstęp będzie wolny dla widzów, którzy będą mieć możliwość cieszyć oczy hollywoodzkim remake'iem klasycznego filmu „Wielki Gatsby” na wielkim ekranie – w roli głównej wystąpił Leonardo di Caprio. Duch ryczących lat 20. będzie dostrzegalny także w innych, licznych imprezach odbywających się przy okazji Konkursu. Parady pojazdów historycznych w sobotę i niedzielę będą na przykład współprowadzone przez modelki i modeli ubranych w stylu epoki, ale i gości honorowych w Villa Visconti obowiązywać będzie podczas wieczornego rautu temat z „Wielkiego Gatsby'ego’.

W rotundzie Villa Erba zorganizowana zostanie wystawa poświęcona Spirit of Ecstasy, uskrzydlonej figurce wieńczącej chłodnice wszystkich modeli Rolls-Royce'a od 1911 r., która niemal natychmiast stała się znanym na całym świecie symbolem brytyjskiej motoryzacyjnej arystokracji. Concorso d'Eleganza 2014 na wiele sposobów celebrować będzie 110. rocznicę marki Rolls-Royce, a jednym z nich będzie prezentacja wyselekcjonowanych rarytasów z historii marki. Wystawiane automobile pochodzić będą z najróżniejszych epok, ale każdy na swój sposób ukazywać będzie „dążenie do perfekcji”, które założyciele firmy, Charles Rolls i Henry Royce uczynili mottem swego działania.

Concorso d'Eleganza odbywa się w północnowłoskim miasteczku Cernobbio nad jeziorem Como od 1929 r. Każdego roku park otaczający Grand Hotel Villa d'Este oraz sąsiednia Villa Erba zmieniają się w scenę prezentującą motoryzacyjne klasyki o wyjątkowym znaczeniu, a także dla aut koncepcyjnych i projektów, które wywarły wpływ na stylistykę motoryzacyjną w różnych epokach./oprac. ns/
 

Zobacz podobne artykuły:

Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy
kalendarz 16/04 2024

Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Wiadomości / News

2024.04.16

Alfa ugięła się pod naciskiem włoskiego rządu i zmieniła nazwę nowego modelu.
Premiery BMW podczas Święta Motoryzacji
kalendarz 15/04 2024

Premiery BMW podczas Święta Motoryzacji

Wiadomości / News

2024.04.15

Tegoroczne Concorso d'Eleganza Villa d'Este może być miejscem prezentacji nowego M4 CS.
Nie żyje Paolo Pininfarina
kalendarz 14/04 2024

Nie żyje Paolo Pininfarina

Wiadomości / News

2024.04.14

Paolo był synem Sergio Pininfariny i wnukiem Battisty „Pinina” Fariny.
Najnowsze artykuły:
 52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki

52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki

Wiadomości / Moto sport

2024.04.17

77 załóg, w tym 26 w rajdówkach sprzed lat, zadeklarowało start w 52. edycji Rajdu Świdnickiego.
Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Wiadomości / News

2024.04.16

Alfa ugięła się pod naciskiem włoskiego rządu i zmieniła nazwę nowego modelu.
 Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Warsztat / Porady

2024.04.16

Konkurs International Engine of the Year po latach okiem mechaników.