Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Testowy Rajdu Meksyku Citroëna
kalendarz 10/03 2018

Testowy Rajdu Meksyku Citroëna

Moto sport / Citroen

Najlepszy czas na odcinku testowym Rajdu Meksyku uzyskali ubiegłoroczni zwycięzcy - Kris Meeke i Paul Nagle.

Wracający po kilkuletniej przerwie Sébastien Loeb i Daniel Elena ustępowali swoim kolegom z zespołu o jedynie 2,6 sek., czym potwierdzili, że szybko przyzwyczajają się do nowego dla siebie samochodu – Citroëna C3 WRC.

Trasa odcinka testowego była węższa i bardziej techniczna niż na pozostałych OS-ach rajdu. Wytyczona w Llano Grande, liczyła 5,31 km i dostarczała zawodnikom małej próbki różnych trudności, z jakimi będą się mierzyć w ten weekend. Inżynierowie zespołu Citroën Total Abu Dhabi WRT skorzystali z faktu, że trasa odcinka przebiegała na wysokości prawie 2200 m n.p.m., by jeszcze raz zweryfikować modyfikacje w mapach komputerowego sterowania pracą silnika. Sprawdzili też różne kombinacje ustawień zawieszenia i napędu, które będą stosowane zależnie od stanu nawierzchni i stopnia jej odkurzenia. Kris Meeke, który w Meksyku broni odniesionego w ubiegłym roku zwycięstwa, zaliczył w trzecim i czwartym przejeździe swoje najlepsze czasy odcinka testowego. Sébastien Loeb, który wraca na trasy WRC po długiej przerwie, nie ma takiego doświadczenia za kierownicą C3 WRC i niemal nie zna obecnej generacji samochodów WRC. W Rajdzie Meksyku Loeb uczestniczył po raz ostatni sześć lat temu, ale na odcinku testowym stopniowo poprawiał tempo jazdy. Dziewięciokrotny Rajdowy Mistrz Świata zaliczył dziewiąty czas testu za czwartym przejazdem, a od pierwszej piątki dzieliła go różnica tylko pięciu dziesiątych sekundy. Uroczystość startu do Rajdu Meksyku miała miejsce na ulicach Guanajuato, miasta umieszczonego przez UNESCO na liście światowego dziedzictwa ludzkości. W programie rajdu jest najdłuższy etap tego sezonu (złożony z 9 odcinków specjalnych i liczący w sumie aż 155,5 km jazdy na czas), a także słynny odcinek El Chocolate (31,44 km), którego pokonanie w tempie zwycięzców wymaga skuteczności połączonej z brawurą. Zgodnie z ustaloną kolejnością startową, Kris wyjedzie na trasę jako siódmy kierowca, a Sébastien – jedenasty.

Kris Meeke: „Przejechany dziś rano odcinek testowy potraktowaliśmy dosłownie: chodziło o to, by przyniósł nam pożytek. Dzięki niemu poczułem się za kierownicą mojego C3 WRC dobrze i pewnie. Od chwili przybycia do Meksyku – gdzie w ubiegłym roku byliśmy w stanie zaliczać dobre wyniki – czuję się świetnie. Nawet podczas zapoznania z trasą miałem przyjemność z pokonywania na nowo odcinków, które znam. Cieszyło mnie także słońce, którego brakowało mi w obydwu rundach zimowych. Mam nadzieję, że mój optymizm potwierdzi się podczas zawodów. Nie zapominam o tym, że jest to rajd, w którym trzeba naprawdę mieć się na baczności, by nie wpaść w jedną z licznych pułapek, takich jak uderzenie oponą w duży i ostry kamień”.

Sébastien Loeb: „Nie znałem tej trasy; nie oglądałem nawet jej przebiegu na wideo. Dlatego z początku musiałem pojechać spokojnie, przymierzyć się do niej i poznać ją i bez podejmowania ryzyka. Przy okazji okazało się, że muszę nieco skorygować swoją pozycję za kierownicą, bo miałem niepełną widoczność. Później, w trakcie moich pięciu przejazdów, tempo było już coraz wyższe. Wciąż jeszcze nie mam pojęcia, jak będę się plasował na tle konkurencji, ale priorytetem jest dla mnie wypracowanie pewności za kierownicą i wejście w rytm. Dopiero wtedy będziemy szukać szybkości”./oprac .ns/

Klasyfikacja odcinka testowego:
1. Meeke / Nagle (Citroën C3 WRC)        3:41,0
2. Neuville / Gilsoul (Hyundai i20 WRC)    3:41,4
3. Ogier / Ingrassia (Ford Fiesta WRC)        3:42,8
4. Tänak / Järveoja (Toyota Yaris WRC)        3:42,8
5. Latvala / Anttila (Toyota Yaris WRC)        3:43,1
6. Mikkelsen / Jaeger (Hyundai i20 WRC)    3:43,3
7. Sordo / Del Barrio (Hyundai i20 WRC)    3:43,4
8. Suninen / Markkula (Ford Fiesta WRC)    3:43,4
9. Loeb / Elena (Citroën C3 WRC)        3:43,6
10. Evans / Barritt (Ford Fiesta WRC)        3:45,3


Tagi:
Rajd Meksyku, Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Świata, Citroën, Citroën C3 WRC, Kris Meeke, Paul Nagle, Sébastien Loeb, Daniel Elena

Zobacz podobne artykuły:

Kajetanowicz wystartuje w Rajdzie Hiszpanii
kalendarz 22/10 2018

Kajetanowicz wystartuje w Rajdzie Hiszpanii

Wiadomości / Moto sport

2018.10.22

54. RallyRACC Catalunya - Costa Daurada 2018 będzie czwartym startem w tegorocznym cyklu WRC dla Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka.
 Kris Meeke w zespole Toyoty
kalendarz 19/10 2018

Kris Meeke w zespole Toyoty

Wiadomości / Moto sport

2018.10.19

Toyota przedstawiła kierowców, którzy wystartują Yarisami WRC w sezonie 2019 Rajdowych Mistrzostw Świata.
Andrzej i Maciej Lubiak w Rajdzie Żubrów
kalendarz 18/10 2018

Andrzej i Maciej Lubiak w Rajdzie Żubrów

Wiadomości / Moto sport

2018.10.18

Jedyna załoga na liście liczącej 83 pozycje, która wystartuje w Fiacie 126p.
Najnowsze artykuły:
Rząd szykuje zmiany. Czy leasing będzie nadal się opłacał?

Rząd szykuje zmiany. Czy leasing będzie nadal się opłacał?

Finanse / Leasing

2018.10.22

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym wprowadzająca zmiany w rozliczaniu samochodów osobowych w działalności gospodarczej trafiła do Sejmu.
Mercedes bez V12, ale z V8

Mercedes bez V12, ale z V8

Wiadomości / News

2018.10.21

Mercedes-AMG potwierdził, że zrezygnuje z potężnego silnika V12, jednak pozostawi w ofercie jednostkę V8.
34-letnim VW T3 - Z Polski na Gibraltar i z powrotem

34-letnim VW T3 - Z Polski na Gibraltar i z powrotem

Wiadomości / Ciekawostki

2018.10.21

Grupa pięciu studentów z Tarnowa przejechała przez Europę 34-letnim Volkswagenem T3.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.