Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Wybierasz polisę AC - o to zapytaj
kalendarz 08/12 2013

Wybierasz polisę AC - o to zapytaj

Finanse / Ubezpieczenia

Wybór dobrego AC nie jest prostą sprawą. Na rynku jest wiele ofert, które mogą różnić się ceną i co ważniejsze, zakresem. Jak sprawdzić czy dane ubezpieczenie jest dla nas odpowiednie? 

Najważniejsze to określenie swoich potrzeb w zakresie ubezpieczenia AC. Na polskim rynku coraz bardziej popularne są polisy elastyczne. Tym bardziej, że coraz częściej możemy wybierać zakres, który nas interesuje według zasady, by płacić tylko za taką ochronę, której potrzebujemy.

- O jakości ubezpieczenia AC decyduje jego zakres i dopasowanie do oczekiwań danego kierowcy. Dlatego zamiast porównywać ceny, sprawdźmy, co za nią dostajemy. Czyli od jakich zdarzeń chroni nas dana polisa, a jakie zdarzenia wyłącza z ochrony. W jaki sposób wyliczane jest odszkodowanie i wartość szkody. Czy i jakie mamy udziały własne. Najważniejsze jednak jest to, byśmy mieli wpływ na poszczególne parametry polisy i mogli dopasować jej zakres do swoich oczekiwań – mówi Krzysztof Michałek, ekspert z Liberty Direct.

Od czego chroni AC?

Najważniejszą cechą polisy AC jest jej zakres, czyli zbiór sytuacji, w których chroniony jest właściciel samochodu. Ubezpieczenie to może zapewnić kierowcy wypłatę odszkodowania, gdy samochód zostanie uszkodzony w wypadku lub kolizji spowodowanej przez ubezpieczonego oraz skradziony lub zniszczony w wyniku różnego rodzaju zdarzeń losowych.

Informacje o tym, w jakich przypadkach będzie działać wybrane AC, znajdziemy w OWU (czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Przy okazji warto też sprawdzić wyłączenia. Nie ma chyba nic gorszego niż zakup ubezpieczenia i stwierdzenie dopiero po fakcie, że np. w przypadku określonego naruszenia przepisów drogowych nie dostaniemy odszkodowania.

Zwróćmy też uwagę, czy wybrane AC obowiązuje tylko w Polsce, czy też w innych krajach europejskich. W tej drugiej opcji, upewnijmy się, o jakie państwa chodzi.

Jak wysokie jest odszkodowanie?

Kolejną ważną rzeczą jest suma ubezpieczenia – czy jest zmienna czy stała. Od tego czynnika zależy, jak będzie liczona wartość szkody. Przy stałej sumie ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wartość samochodu w dniu zawarcia ubezpieczenia. Przy zmiennej – decydująca będzie wartość z dnia wystąpienia szkody. W OWU znajdują się informacj, w jaki sposób jest obliczana wartość samochodu i części zamiennych. Ważne, by były to ogólnie akceptowane systemy, na przykład Audatex czy katalogi PZMot.

Czy i jakie są udziały własne?

Na potencjalne odszkodowanie mają wpływ także udziały własne. Czyli określona wartość szkody (kwotowo lub procentowo), którą będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Zazwyczaj możemy określać wysokość udziałów lub je wyzerować. Pamiętajmy jednak, że im mniejszy udział własny tym wyższa składka za polisę.

Podobnym mechanizmem są franszyze: redukcyjna i integralna, które mogą nam obniżyć składkę, ale wpływają na wysokość odszkodowania. Franszyza integralna określa kwotę poniżej, której odszkodowanie nie będzie wypłacane. Natomiast redukcyjna, określa wysokość potrąceń odszkodowania.

Na jakich zasadach wyceniania jest szkoda?

Sprawdźmy też, jakie sposoby rozliczania szkody dopuszcza towarzystwo. Wybór mamy pomiędzy opcją gotówkową (kosztorysową) oraz bezgotówkową (serwisową lub tzw. na warsztat). W przypadku pierwszej, odszkodowanie wypłacane jest bezpośrednio właścicielowi, do którego należy decyzja, czy i gdzie będzie naprawiał samochód. Z kolei w przypadku rozliczenia bezgotówkowego auto naprawiane jest w warsztacie, autoryzowanym serwisie lub współpracującym z towarzystwem warsztatem partnerskim, który bezpośrednio rozlicza się z ubezpieczycielem.

W obu przypadkach wyceny napraw opierają się na normach czasowych oraz cenach części i materiałów ujętych w systemach Audatex lub Eurotax oraz na stawce za roboczogodzinę obowiązującą w danym regionie.

Pamiętajmy, że w przypadku szkód likwidowanych z dobrowolnego ubezpieczenia AC wpływ na wycenę mogą mieć indywidualne zapisy dotyczące stosowanych amortyzacji cen części zamiennych. Informacje na ten temat zawsze znajdziemy w OWU.
 

Zobacz podobne artykuły:

Czy starsze samochody można ubezpieczyć?
kalendarz 22/11 2024

Czy starsze samochody można ubezpieczyć?

Finanse / Ubezpieczenia

2024.11.22

16-letni samochód może być sporo wart, ale trudno wykupić na niego polisę AC.
 Poniedziałek dniem awarii na drodze?
kalendarz 24/10 2024

Poniedziałek dniem awarii na drodze?

Finanse / Ubezpieczenia

2024.10.24

Tegoroczny sezon letni był wyjątkowo intensywny dla branży dla branży car assistance.
 Zalany silnik po nawałnicy w Warszawie?
kalendarz 22/08 2024

Zalany silnik po nawałnicy w Warszawie?

Finanse / Ubezpieczenia

2024.08.22

Odszkodowanie tylko z AC.
Najnowsze artykuły:
Ford - od białego do czarnego

Ford - od białego do czarnego

Wiadomości / News

2025.03.18

Jakie kolory preferują decydujący się na kupno Forda?
Automaty górą, Toyota wygrywa z Oplem

Automaty górą, Toyota wygrywa z Oplem

Wiadomości / Gorące tematy

2025.03.18

Chińskie auta zyskują zaufanie Polaków.
Suzuki Vitara 1.4 BoosterJet Elegance AllGrip 129 KM – Sprawdzony

Suzuki Vitara 1.4 BoosterJet Elegance AllGrip 129 KM – Sprawdzony

Testy / Testy

2025.03.18

Suzuki Vitara bez dwóch zdań nie jest autem krzykliwym. Na tle konkurencji wygląda bardzo konserwatywnie. To nie przeszkadza jednak jemu, żeby odnosić sukcesy na rynku i być jednym z najpopularniejszych aut w swojej klasie....