Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Tyle mogą zaoszczędzić kierowcy…
kalendarz 24/11 2013

Tyle mogą zaoszczędzić kierowcy…

Finanse / Ubezpieczenia

Różnice cenowe pomiędzy najtańszymi a najdroższymi polisami OC wzrosły w IV kwartale w porównaniu z początkiem 2013 r. Dla kierowców oznacza to szansę na minimum kilkaset złotych oszczędności.

- Kluczem do zrozumienia tej sytuacji jest zrozumienie, że ubezpieczenie OC jest zawsze takie samo, niezależnie od tego, które towarzystwo je sprzedaje. Zakres ochrony jest określony odpowiednią ustawą i w związku z tym nie można go modyfikować. Ubezpieczyciele doskonale zdają sobie z tego sprawę, więc starają się przyciągać klientów atrakcyjnymi składkami – mówi Przemysław Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Dlatego kierowca, który porówna ceny w różnych firmach, zawsze znajdzie dwie skrajne różne oferty. To zróżnicowanie cen w poszczególnych firmach nie jest co prawda nowym zjawiskiem, ale warto zwrócić uwagę, że w październiku 2013 r. jest ono znacznie bardziej zauważalne niż na początku roku. Pokazują to przeprowadzone przez CUK Ubezpieczenia kalkulacje. Przyjęty na ich potrzeby profil kierowcy to 30-letni właściciel Forda Focusa z 2008 r. 1.6 l o mocy 100 KM. Kierowca od 10 lat prowadzi samochód, a od 7 lat kupuje OC – zawsze jeździł bezszkodowo. Wyliczenia przeprowadzono dla wszystkich miast wojewódzkich.

W których miastach można oszczędzić najwięcej?

W zależności od miasta, różnice pomiędzy najtańszą a najdroższą polisą mogą być mniejsze lub większe. Składka za ubezpieczenie np. dla właściciela samochodu z Warszawy zaczyna się od 508 zł w jednej firmie, a kończy na 1693 zł w innej. To aż o 1185 zł różnicy. Dla porównania: w styczniu było to jedynie… 420 zł! Do grona miast, w których obecnie oszczędzić można najwięcej (powyżej 700 zł) należą także Gdańsk, Bydgoszcz, Łódź, Poznań oraz Wrocław. W pozostałych miastach wojewódzkich rozpiętość pomiędzy składkami jest co prawda niższa, lecz nawet najmniejsza oszczędność w Rzeszowie, to wciąż aż 552 zł. We wszystkich 18 głównych miastach województw rozpiętości cenowe są obecnie o kilkaset złotych większe niż w styczniu 2013 r.

Od czego zależy cena?

- Warto pamiętać, że ubezpieczyciele kalkulują składki na podstawie liczby szkód w danej lokalizacji. Im większe jest miasto, tym zazwyczaj gorsze są statystyki wypadków, a za polisę OC płaci się w nim więcej. Dlatego w przepełnionym samochodami Wrocławiu ceny zaczynają się od 519 zł, a w mniej zatłoczonym Opolu od 342 zł. Na tej samej zasadzie kształtują się najwyższe ceny w tych miastach – tłumaczy Przemysław Grabowski.

Zatem, aby uniknąć nieumyślnego przepłacenia, kierowcy powinni sprawdzić przed zakupem OC, u którego ubezpieczyciela polisa jest dla nich najtańsza. Warto mieć świadomość, że poszczególne towarzystwa, oprócz szkodowości w lokalizacji i na koncie konkretnego klienta, uwzględniają również szereg innych czynników, wynikających z chęci pozyskania określonych grup klientów, m.in. kierowców bez szkód w ostatnich 3 latach, młodych kierowców lub określonych grup zawodowych (np. na rolników w niektórych firmach czeka 20 proc. upustu).

 źródło: CUK Ubezpieczenia
 

Zobacz podobne artykuły:

 Pęknięta szyba w samochodzie
kalendarz 09/04 2024

Pęknięta szyba w samochodzie

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.09

Ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie.
 Holowanie to 9 na 10 interwencji assistance dla motocykli
kalendarz 28/03 2024

Holowanie to 9 na 10 interwencji assistance dla motocykli

Finanse / Ubezpieczenia

2024.03.28

W ubiegłym roku motocykliści najczęściej potrzebowali pomocy assistance w związku z awarią motocykla w czasie jazdy.
AC vs coraz droższe naprawy aut
kalendarz 29/02 2024

AC vs coraz droższe naprawy aut

Finanse / Ubezpieczenia

2024.02.29

Coraz droższe naprawy aut, więc polscy kierowcy kupują więcej AC.
Najnowsze artykuły:
 52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki

52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki

Wiadomości / Moto sport

2024.04.17

77 załóg, w tym 26 w rajdówkach sprzed lat, zadeklarowało start w 52. edycji Rajdu Świdnickiego.
Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Wiadomości / News

2024.04.16

Alfa ugięła się pod naciskiem włoskiego rządu i zmieniła nazwę nowego modelu.
 Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Warsztat / Porady

2024.04.16

Konkurs International Engine of the Year po latach okiem mechaników.