Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Spadki sprzedaży w branży motoryzacyjnej
kalendarz 06/08 2019

Spadki sprzedaży w branży motoryzacyjnej

Gorące tematy

Czy polskie firmy na tym ucierpią?

Przez ostatnie lata koniunktura dla polskiej branży motoryzacyjnej była dosyć sprzyjająca. W Europie Zachodniej – naszym głównym kierunku eksportowym – odnotowywano wzrost sprzedaży pojazdów osobowych przez ostatnie 8 lat. To właśnie sytuacja na rynkach zagranicznych jest kluczowa dla Polski. Obecnie ryzyko w tym sektorze zaczyna się zwiększać. W Niemczech, we Włoszech, czy w Wielkiej Brytanii, a także innych europejskich krajach zauważa się spadek sprzedaży nowych samochodów. W pierwszych pięciu miesiącach 2019 r. wyniósł on 2,5 proc. W regionie Europy Środkowej i Wschodniej sytuacja pozostaje jednak dość sprzyjająca.

– Nadal widzimy tu rosnącą dynamikę sprzedaży pojazdów. Nie jest ona już jednak tak wysoka jak wcześniej – powiedział serwisowi eNewsroom Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface – Polska nie jest oczywiście liderem w produkcji samochodów osobowych. Pod tym względem prześcigają nas nawet mniejsi sąsiedzi – Czechy i Słowacja. Nasze krajowe firmy z branży motoryzacyjnej są liderami w regionie pod względem wytwarzania części i komponentów. Ich eksport jest prawie dwukrotnie większy niż eksport pojazdów z Polski. W obliczu powiększającego się ryzyka spadku sprzedaży samochodów można więc dopatrzeć się zagrożenia dla rodzimego sektora motoryzacyjnego. Do tego dochodzą specyficzne czynniki, jak chociażby konieczność dostosowania się do nowych norm emisji spalin oraz słabnący globalny popyt. To wszystko przekłada się na gorsze perspektywy dla branży. W Polsce ryzyko to będzie jednak nieco niższe niż w krajach Europy Zachodniej – ze względu na utrzymującą się konkurencyjność polskich firm. Dodatkowo produkowanych jest tu dużo samochodów dostawczych. Popyt na nie nadal pozostaje na wysokim poziomie. Mimo ogólnego spadku zapotrzebowania na samochody, w ich przypadku dynamika pozostaje dodatnia – wyjaśnił Sielewicz.

źródło: eNewsroom


Tagi:
rynek motoryzacyjny, spadki sprzedaży

Zobacz podobne artykuły:

Polacy chcą więcej kontroli trzeźwości na drogach
kalendarz 13/08 2019

Polacy chcą więcej kontroli trzeźwości na drogach

Warsztat / Bezpieczeństwo

2019.08.13

W stosunku do europejskiej średniej w policyjny alkomat dmuchamy wyjątkowo często. Pomimo tego połowa Polaków uważa, że Policja powinna jeszcze aktywniej kontrolować trzeźwość na drogach.
Tańsze i lepsze pojazdy elektryczne oraz zakaz diesla
kalendarz 12/08 2019

Tańsze i lepsze pojazdy elektryczne oraz zakaz diesla

Wiadomości / Gorące tematy

2019.08.12

Ekologiczny trend w transporcie ma się coraz lepiej.
Liczba wypadków spada, ale przybywa ofiar śmiertelnych
kalendarz 01/08 2019

Liczba wypadków spada, ale przybywa ofiar śmiertelnych

Warsztat / Bezpieczeństwo

2019.08.01

W tym roku na polskich drogach zginęło już 1,5 tys. osób.
Najnowsze artykuły:
Nowe SUV-y od Volvo?

Nowe SUV-y od Volvo?

Wiadomości / News

2019.08.17

Jak wynika z nieoficjalnych doniesień, Volvo ma w planach kolejne modele.
Rajd Śląska 2019 – program

Rajd Śląska 2019 – program

Wiadomości / Moto sport

2019.08.17

W dniach 5-7 września odbędzie się największa na Śląsku impreza motosportowa.
Volkswagen T-Roc Cabriolet – przed debiutem

Volkswagen T-Roc Cabriolet – przed debiutem

Wiadomości / News

2019.08.17

VW ujawnił oficjalne zdjęcia modelu T-Roc z otwartym dachem. Premiera już we wrześniu we Frankfurcie.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.