Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Samorządy chcą być ekologiczne – biorą się za elektromobilność
kalendarz 30/03 2020

Samorządy chcą być ekologiczne – biorą się za elektromobilność

Gorące tematy

Zgodnie z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych do końca 2020 r. w Warszawie musi powstać tysiąc ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych.

W mniejszych miastach, takich jak Kraków, Łódź, Wrocław, Gdańsk czy Katowice, stacji musi być co najmniej 210. Na razie miasta są na początku drogi do elektromobilności.

Do 15 stycznia tego roku każdy prezydent miasta, wójt i burmistrz musiał sporządzić raport, ile ogólnodostępnych punktów ładowania znajduje się na obszarze jego gminy. W sprawozdaniu miał się też znaleźć plan, ile stacji powstanie do 31 grudnia 2020 r. Taki plan potrzebny jest operatorom systemów elektroenergetycznych, którzy będą przyłączać do swoich systemów planowane stacje ładowania. Chodzi o cztery grupy energetyczne: PGE, Tauron, Enea i Energa, a w Warszawie także piątą, czyli Innogy.

Wszystko wskazuje na to, że gminy mogą mieć problem z wywiązaniem się ze zobowiązań, jakie nakłada na nie ustawa o elektromobilności. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta Warszawy, w stolicy działa około 100 punktów ładowania samochodów elektrycznych. Znajdują się one m.in. na parkingach typu Parkuj i Jedź (P+R, z ang. Park & Ride) oraz w galeriach handlowych.

Warszawa stawia na stacje Parkuj i Jedź

– W związku z dużym zainteresowaniem i inicjatywą podmiotów na rzecz budowy w Warszawie ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych na chwilę obecną nie ma potrzeby ingerencji w ten rynek. Warszawa podjęła jednak budowę systemu stacji ładowania pojazdów na parkingach typu Parkuj i Jedź (P+R) – wyjaśnia Tomasz Demiańczuk z wydziału prasowego urzędu miasta.

Jak dodaje inspektor, ładowarki dla pojazdów osobowych zostały ostatnio wybudowane na kilku parkingach systemu P+R, m.in. w lokalizacjach: Młociny I, Młociny III, Al. Krakowska, metro Stokłosy, czy Ursus-Niedźwiadek.

Sieć jest stale rozwijana, a samorząd monitoruje proces rozwoju infrastruktury – zapewnia ratusz. Jeżeli z raportu dotyczącego punktów ładowania będzie wynikało, że do końca 2020 r. nie powstanie w stolicy wymagana ustawą liczba punktów, prezydent miasta sporządzi plan budowy infrastruktury. Za jej powstanie będzie odpowiadał operator elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej.

Kraków i Gdańsk nie są nawet w połowie drogi

Nie najlepiej sytuacja wygląda też w Krakowie. Zgodnie z ustawą o elektromobilności do końca 2020 r. na terenie gminy powinno znajdować się minimum 210 punktów ładowania pojazdów elektrycznych.

Obecnie na terenie Krakowa znajduje się 8 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych w czterech stacjach, które są własnością gminy miejskiej Kraków. Zlokalizowane są na terenie parkingów Park & Ride na osiedlach Kurdwanów (2 stacje), Nowy Bieżanów (1 stacja) oraz Mały Płaszów (1 stacja) – podaje Kamil Popiela z biura prasowego miasta.

Krakowski ratusz szacuje, że pojazdy elektryczne można obecnie naładować w 35 lokalizacjach na terenie miasta, gdzie do dyspozycji jest 45 urządzeń. Większość stacji jest ogólnodostępna. Niektóre jednak są tylko do dyspozycji gości hotelowych lub klientów galerii handlowej.

W Gdańsku do końca roku również powinno powstać 210 ogólnodostępnych punktów ładowania elektryków.

– W Gdańsku są 3 stacje wybudowane i utrzymywane przez miasto, a w ramach tych stacji 9 punktów ładowania. Są też stacje komercyjne. Liczbę i lokalizacje punktów ładowania sprawdzić można m.in. w Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych – informuje Joanna Bieganowska z biura prasowego miasta.

Jednym z praktycznych rozwiązań jest wykorzystanie istniejącej infrastruktury oświetleniowej, czyli kompozytowych słupów oświetleniowych jako stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Które z  polskich miast skorzysta z tego rozwiązania?   

– Jest to jeden z możliwych wariantów. Niezależnie od tego, czy zostanie on zrealizowany, stacje będą także instalowane w formie słupków – komentuje Joanna Bieganowska z gdańskiego ratusza.

Warszawa nie jest jeszcze zdecydowana, czy wykorzysta słupy oświetleniowe do budowy stacji ładowania.

– Na tym etapie nie można jednoznacznie rozstrzygnąć o wykorzystaniu tego typu rozwiązań. Problemem mogą być brak wystarczającej mocy przyłączy i sposób rozliczania, bo ogólnodostępne stacje mają pewne wymagania – wyjaśnia Tomasz Demiańczuk ze stołecznego ratusza.

Kraków w ogóle nie planuje tego typu inwestycji – dowiedzieliśmy się w ratuszu.


Tagi:
elektromobilność, ekologia, samorządy, ekologiczne samorządy

Zobacz podobne artykuły:

Zanieczyszczenie powietrza wraca do poziomów sprzed pandemii
kalendarz 05/06 2020

Zanieczyszczenie powietrza wraca do poziomów sprzed pandemii

Wiadomości / Gorące tematy

2020.06.05

Producenci aut wprowadzają filtry chroniące przed smogiem.
 Branża motoryzacyjna nie wyprodukowała ok. 2 mln aut
kalendarz 01/06 2020

Branża motoryzacyjna nie wyprodukowała ok. 2 mln aut

Wiadomości / Gorące tematy

2020.06.01

Producenci aut i części mogą odczuwać skutki kryzysu przez kilka lat.
Pandemia sprzyja większej brawurze na drogach
kalendarz 26/05 2020

Pandemia sprzyja większej brawurze na drogach

Wiadomości / Gorące tematy

2020.05.26

Bezpieczeństwo mają poprawić wyższe kary i ograniczniki prędkości w samochodach.
Najnowsze artykuły:
Peugeot 208 – odpadające elementy

Peugeot 208 – odpadające elementy

Wiadomości / News

2020.06.05

Posiadacze najnowszego Peugeota 208 muszą nadprogramowo odwiedzić serwisy marki.
 Fińskie Szutry pełne emocji w Motul HRSMP Digital

Fińskie Szutry pełne emocji w Motul HRSMP Digital

Wiadomości / Moto sport

2020.06.04

Rywalizacja na wirtualnych szutrowych drogach Rajdu Finlandii wyłoniła najszybszych kierowców drugiej rundy Mistrzostw Motul HRSMP Digital.
Skoda Scala Spider – Prace wznowione

Skoda Scala Spider – Prace wznowione

Prezentacje / Concept Cars

2020.06.04

31 studentów Akademii Skody powróciło do pracy nad tworzeniem siódmego studenckiego samochodu koncepcyjnego.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.