Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Na majówkę drogami krajowymi
kalendarz 01/05 2015

Na majówkę drogami krajowymi

Dla wielu kierowców weekend majowy to czas wzmożonych podróży zwłaszcza do regionów turystycznych. Przed wyruszeniem w drogę warto dokładnie zaplanować trasę przejazdu, uwzględniając natężenie ruchu w o danej porze dnia i możliwości wystąpienia utrudnień.

W planowaniu podróży przydatny będzie „Serwis dla Kierowców”, dostępny na stronie www.gddkia.gov.pl. W przypadku, gdy dostęp do internetu jest utrudniony, można skorzystać z całodobowej Informacji Drogowej GDDKiA, dostępnej pod numerem tel.: 19 111. Można tam uzyskać informacje o trasach przejazdu, bieżących utrudnieniach, warunkach pogodowych i drogowych. Na znakach zmiennej treści, ulokowanych na drogach szybkiego ruchu, podawane będą na bieżąco informacje o ewentualnych utrudnieniach i możliwości zmiany trasy na alternatywną.

Propozycje tras dojazdowych do regionów turystycznych z Warszawy i okolic:

Pomorze

Jadąc z Warszawy na Pomorze Gdańskie możemy wybrać kilka wariantów trasy. Jednym z nich jest połączenie w pełni autostradowe A2 i A1. Wówczas wyjeżdżamy ze Stolicy autostradą A2 na zachód do węzła Łódź Północ, gdzie wjeżdżamy na A1 w kierunku północnym i stamtąd już do Trójmiasta gdzie korzystamy już z S6 i DK6. Szacowany czas podróży to ok. 3 godz. 50 min.

Można także zacząć podróż od autostrady A2, a następnie zjechać na drogę krajową nr 70, która przez Łowicz pozwoli wjechać na DK92. Następnie kierujący w Kutnie skręcają w prawo na DK60, którą kierują się już do autostrady A1. Autostradą A1 w kierunku północnym zmierzamy już do dróg zapewniających sprawną komunikację w obrębie aglomeracji trójmiejskiej, czyli drogi ekspresowe S6 i S7. Szacowany czas podróży to ok. 4 godz. 15 min.

W przypadku spiętrzenia ruchu w okolicach PPO Nowa Wieś sugerujemy zjazd z autostrady A1 na drogę krajową nr 91 na węźle Ciechocinek, przejazd przez Toruń drogą krajową nr 15 po czym dojazd do węzła Turzno na A1 drogą krajową nr 96. W przypadku spiętrzenia ruchu w okolicach PPO Pruszcz Gdański proponujemy zjazd z A1 na węźle Stanisławie w kierunku drogi krajowej nr 91 i wjazd na Południową Obwodnicę Gdańska S7 na węźle Gdańsk Lipce, która łączy się z Obwodnicą trójmiasta (S6) na węźle Gdańsk Południe.

Działania udrażniające na koncesyjnym odcinku A1

W celu zapewniania płynności ruchu koncesjonariusz, firma GTC SA wprowadziła obecnie udogodnienia dla użytkowników autostrady jak i odpowiednie działania mające na celu wyższą przepustowość m.in. Placów Poboru Opłat.

W ramach udogodnień dla użytkowników koncesjonariusz odcinka A1 Toruń – Gdańsk, firma GTC SA ma zapewnić na PPO pełną obsadę inkasentów, umożliwiającą ciągłe otwarcie wszystkich dostępnych pasów poboru opłat. Nowością jest automatyczne wydawanie biletów na pasach wjazdowych. Na bieżąco jest podawana informacja o czasie oczekiwania na PPO poprzez mobilne tablice o zmiennej treści ustawiane, w taki sposób, aby umożliwić kierowcom podjęcie decyzji o wcześniejszym opuszczeniu autostrady. Dzięki temu jadący np. do Trójmiasta mogą w podjąć decyzję o wcześniejszym zjeździe i kontynuowania podróży wspomnianą wcześniej drogą krajową nr 91. Kolejnym działaniem jest informowanie kierowców o wysokości opłaty celem przygotowania odliczonej kwoty przed dojechaniem do punktu poboru opłat oraz wyposażenie kas na PPO w najczęściej potrzebne do wydania reszty monety 10 gr.

W sytuacji powstania ewentualnych utrudnień w ruchu drogowym kierowcy informowani poprzez:

• Mobilne znaki zmiennej treści z informacją o utrudnieniach;
• Wywieszanie informacji na podajnikach do biletów o aktualnym czasie oczekiwania na PPO;
• Rozgłośnie radiowe oraz media internetowe;
• Portale społecznościowe;
• Aplikacje mobilne dla kierowców;
• Infolinia pod nr tel.: (+48) 58 530 66 89

W przypadku podróżowania po A1 przypomnijmy, że funkcjonują już wszystkie stacje paliw i MOP na całej trasie, pomiędzy Strykowem i Gdańskiem.

Na Pomorze Gdańskie dojedziemy również krajową „siódemką”. Korzystając z kilku ekspresowych odcinków dotrzemy do Południowej Obwodnicy Gdańska (S7) oraz Obwodnicy Trójmiasta w ciągu S6. Szacowany czas podróży to ok. 4 godz. 30 min.

Podróż na Pomorze Środkowe albo Zachodnie do okolic Torunia przedstawia się podobnie, czyli A2 do węzła Łódź Północ, po czym A1 do węzła Czerniewice. Nowy kierunek podróżujący obejmują zjeżdżając z autostrady A1 na obwodnicę Torunia w ciągu S10 na wspomnianym węźle Czerniewice, a następnie drogą krajową nr 10 i odcinkiem drogi ekspresowej S5 omijają Bydgoszcz. Następnie już na północ od Bydgoszczy drogami DK25 i DK11 kierowcy dojeżdżają do Koszalina skąd mogą obrać wybrany punkt docelowy na Pomorzy Środkowym. Szacowany czas podróży to ok. 6 godz. 10 min.

Na Pomorze Zachodnie kierowcy omijający Bydgoszcz mogą się kierować na DK10, którą dojadą do aglomeracji szczecińskiej oraz dróg S6 i S3. Szacowany czas podróży to ok. 7 godz. Kolejną propozycją jest połączenie biegnące jedynie po drogach szybkiego ruchu. Chodzi o trasę rozpoczynającą się od autostrady A2 do węzła Jordanowo,  na którym można zjechać na drogę ekspresową S3 w kierunku Szczecina i Świnoujścia. Szacowany czas podróży to ok. 5 godz. 10 min.

Bieszczady

Podróż z Warszawy do województwa podkarpackiego można zainicjować drogą krajową nr 7 do Radomia, która w przeważającej części jest drogą klasy S. Od Radomia podróżujemy drogą krajową nr 9 aż do Rzeszowa skąd drogami S19 i DK19 docieramy do drogi krajowej nr 28 skąd łatwo już można dojechać do wielu ośrodków wypoczynkowych w Bieszczadach. Szacowany czas podróży to ok. 6 godz. 10 min.

Alternatywą dla powyższej propozycji jest trasa, którą kierowcy rozpoczynają na wschód od Warszawy drogą krajową nr 17, którą podróżują aż do Lublina a stamtąd drogami DK19 i S19 docierają do Rzeszowa. Szacowany czas podróży to ok. 6 godz. 40 min.

Podhale i w Beskid Sądecki

Propozycja trasy z Warszawy do Beskidu Sądeckiego rozpoczyna się szlakiem DK7 i S7 mijając kolejno Grójec, Radom, Skarżysko-Kamienną do Kielc gdzie można skręcić na drogę krajową nr 73. Następnie w okolicach Tarnowa skręcamy na drogę krajową nr 94, z której za Brzeskiem zjeżdżamy na DK75. Drogą krajową nr 75 jedziemy aż do Nowego Sącza, skąd obieramy kierunek na DK87. Tą drogą możemy dojechać do Piwnicznej. Szacowany czas podróży to ok. 6 godz. 30 min.

Propozycja dotarcia na Podhale to trasa z wykorzystaniem dróg DK7 i S7 do Krakowa, stąd z wykorzystaniem fragmentu A4 oraz S7 do dróg krajowych nr 47 lub 49 i można dotrzeć do stolicy polskich Tatr. Szacowany czas podróży to ok. 6 godz. 15 min.

Beskid Śląski

Jeżeli celem naszej podróży będzie Beskid Śląski, propozycję trasy dojazdu rozpoczynamy drogą krajową nr 8 z wieloma fragmentami drogi ekspresowej, którą dojeżdżamy do autostrady A1 w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego. Następnie drogą krajową nr 1 aż do drogi ekspresowej S1, a następnie korzystając z DK69 i jej ekspresowych odcinków docieramy do celu. Szacowany czas podróży to ok. 4 godz. 40 min.

Alternatywną propozycją dotarcia samochodem do Beskidu Śląskiego jest nieco inna trasa, różniąca się przebiegiem przez aglomerację katowicką. Z drogi krajowej nr 1 w okolicach Dąbrowy Górniczej wjeżdżamy na DK86 oraz S86, a następnie drogą krajową nr 81 możemy dojechać np. do Skoczowa. Szacowany czas podróży to ok. 4 godz. 30 min.

Warty rozważenia jest wyjazd z Warszawy autostradą A2, a następnie zjazd na węźle Wiskitki na drogę krajową nr 50. Po czym dojazd do S8 w okolicach Mszczonowa.

Karkonosze

W Karkonosze ruszamy autostradą A2, z której zjeżdżamy na węźle Stryków na drogę krajową nr 14 w kierunku Łodzi, w której kierujemy się na obwodnicę Pabianic (S14). Jeśli chcemy ominąć Łódź, możemy skorzystać z drogi krajowej nr 71 i przez Zgierz, Aleksandrów Łódzki oraz Konstantynów Łódzki dojechać do wspomnianej S14. Po dotarciu do węzła Róża, wjeżdżamy na drogę ekspresową S8 i kierujemy się na Wrocław. Z Autostradowej Obwodnicy Wrocławia w ciągu A8 zjeżdżamy na autostradę A4 (węzeł Wrocław Południe), a następnie na węźle Kostomłoty wjeżdżamy na DK5. Drogami krajowymi nr 5 i 3 możemy dojechać np. do Szklarskiej Poręby. Szacowany czas podróży to ok. 5 godz. 40 min.

Alternatywą dla powyższej propozycji, a dającej możliwość ominięcia Łodzią, jest trasa z wykorzystaniem dróg DK8 i S8 od samej Warszawy, następnie zjazd z autostrady A1 w Piotrkowie Trybunalskim na drogę krajową nr 74, którą można dojechać do drogi ekspresowej S8 (węzeł Wieluń).

Warmia i Mazury

Na Warmię najlepiej jest dojechać krajową „siódemką”. Na węźle Olsztynek Zachód zjeżdżamy na drogę S51/DK51, którą możemy dojechać m.in. do Olsztyna. Szacowany czas podróży to ok. 3 godz.

Wybierającym się na Mazury sugerujemy podróż drogą krajową nr 61 przez Pułtusk,  a następnie DK57 w kierunku Szczytna. Szacowany czas podróży to ok. 2 godz. 40 min.

Alternatywą może być krajowa „ósemka” na północny wschód od Warszawy, ekspresowy odcinek do Wyszkowa wraz z obwodnicą tej miejscowości. a następne podróż drogami krajowymi nr 63, 61 oraz 65. Szacowany czas podróży to ok. 3 godz. 20 min.

źródło: GDDKiA