Mercedes płaci rekordową opłatę

Tegoroczna opłata jaką wnosi za wejście do F1 Mercedes jest najwyższa w historii.
Niemiecki zespół, który triumfalnie zakończył ubiegłoroczny sezon, musi ponieść nieprzyjemne konsekwencje swojego sukcesu. Za start w sezonie 2015, FIA zażądała wpłaty prawie 5 mln dol. (4,25 mln euro).
Koszty udziału zespołów w mistrzostwach świata znacząco się zmieniły w ostatnich latach. Zamiast jednej opłaty, tzw. wpisowego, zespoły muszą płacić za każdy punkt zdobyty w poprzednim sezonie. W ubiegłym roku rywalizowało 11 zespołów, w tym roku 9. FIA chce najwyraźniej „odrobić straty” wynikające z tego faktu, żądając wyższych opłat od tych, którzy pozostali.
W ubiegłym roku zryczałtowana opłata wynosiła 508 tys. dol. (432 tys. euro), tymczasem teraz jest to 516 tys. dol. (439 tys. euro). Oprócz zwiększenia tego rodzaju wpłat, w tym roku wzrosły również opłaty za każdy zdobyty punkt. Obecnie jest to 5,161 dol. (4391 euro), w porównaniu do 5080 dol. (4322 euro) rok temu.
Mistrzowski zespół musi teraz zapłacić 6194 dol. (5270 euro) za każdy zdobyty punkt zdobył, co oznacza, że Mercedes dokona łącznej wpłaty prawie 4 900 mln dol. (4 17 mln euro). To niemal da razy tyle ile musiał wpłacić wcześniej Red Bull (2 600 mln dol).
Ale dobrą wiadomością jest to, że wzrosła jednocześnie pula nagród – 87 mln dol. Za mistrzostwo świata konstruktorów nagroda wynosi 102 mln dol. (86,78 mln euro).
Oprócz najwyższych wpłat w tym roku od Mercedesa i Red Bulla - prawie 8 mln dol. (6,8 mln euro) FIA otrzyma ponadto prawie 16 mln dol. (13,6 mln euro) od pozostałych zespołów.
Zobacz podobne artykuły:
Rusza sezon driftingu
Wiadomości / Moto sport
2026.06.26
Rajd Akropolu 2026
Wiadomości / Moto sport
2026.06.26
Maciej Serafin na mecie „Wyścigu do Chmur”
Wiadomości / Moto sport
2026.06.24
Toyota Off‑Road Festival 2026
Moto fanatyk
2026.06.26
„Nigdy nie powstanie elektryczny model 911”
Wiadomości / News
2026.06.26