Lexus ES od TRD
Do katalogu japońskiego oddziału firmy tuningowej TRD, dołączył pakiet modyfikacji dla nowego Lexusa ES.
Japońska limuzyna otrzymała szereg akcesoriów i części, takich jak spoilery, dyfuzor, tłumik końcowy czy większe felgi. Inżynierowie Toyota Racing Development nie przesadzili z ilością modyfikacji, dzięki czemu Lexus zachował swój charakter.
W japońskiej kulturze motoryzacyjnej tuning ma szczególne miejsce. Japońscy tunerzy wezmą na warsztat wszystko, co tylko może poruszać się po drogach, a efekty ich prac nierzadko bywają zaskakujące z naszej, europejskiej perspektywy. W przypadku odświeżonego Lexusa ES pakiet przygotowany przez Toyota Racing Development jest raczej subtelny i co ważne ma również pozytywnie wpływać na prowadzenie auta. Nic dziwnego – firma TRD jest własnością Toyoty, a zarazem dywizją nierozerwalnie związaną z motorsportem.
Limuzyna Lexusa została poddana kuracji, która polega na dodaniu akcesoryjnych części. Nie są to jednak tylko dokładki, bo w zestawie mamy np. sportowy tłumik końcowy, który sprawia, że Lexus brzmi teraz bardziej zadziornie. Cztery końcówki układu wydechowego wkomponowano w dyfuzor, który wieńczy tylny zderzak. Ten element ma poprawiać przepływ powietrza pod samochodem i zmniejszać niekorzystne zawirowania, zwłaszcza podczas szybkiej jazdy na wprost. Podobną rolę pełni przedni spoiler, który odpowiednio kieruje strumień powietrza pod podłogą.
Kolejną zmianą, którą TRD przygotowało dla Lexusa są specjalnie ukształtowane osłony lusterek. Wykończone kontrastującym, czarnym lakierem lusterka są teraz bardziej aerodynamiczne. Ten element dostępny jest rzecz jasna dla aut, które nie są wyposażone w cyfrowe lusterka boczne. Widoczne z zewnątrz zmiany nadwozia wieńczą nakładki na progi, które wizualnie obniżają auto i łączą się z tylnym dyfuzorem oraz przednim spoilerem. Wyposażony w nakładki Lexus ES jest o 51 mm niższy. Nie jest to opcja dla tych, którzy często podjeżdżają pod wysokie krawężniki.
W pakiecie TRD są jeszcze inne elementy, wpływające na prowadzenie Lexusa ES. Kolejnym nieoczywistym akcesorium montowanym w ramach pakietu są stalowe wzmocnienia i rozpórki, które znajdują swoje miejsce w podwoziu. Umieszczone w strategicznych punktach części czynią płytę podłogową Lexusa ES jeszcze sztywniejszą, co z kolei sprawia, że zawieszenie pracuje lepiej, a jazda jest bardziej precyzyjna. Każdy kierowca wie, że im sztywniejsza jest konstrukcja auta, tym bardziej zwarty i zwinny jest samochód. Zalety limuzyny zostały podkreślone za sprawą dodatkowych wzmocnień, zawierających się w pakiecie opracowanym przez Toyota Racing Development.
Czym jeszcze wyróżnia się zmodyfikowany ES? Na liście dostępnych opcji znalazły się rzecz jasna obręcze – w przypadku tego modelu 19- lub 20-calowe. Mniejsze, z 7 podwójnymi ramionami są dostępne w kolorze Galaxy Dark Gun Metallic. Droższą, bardziej efektowną opcją są z kolei felgi 20-calowe, które wymagają również szerszych opon w rozmiarze 245/30 R20. W sumie 9 podwójnych ramion składa się na wzór, a dostępne w przypadku tych felg kolory to Diamond Grey Metallic II i Stardust Shiny Gray. Lekkie, aluminiowe koła zmniejszają także masę nieresorowaną, co pozytywnie wpływa na prowadzenie auta i komfort jazdy.
Uzupełnieniem prac są zmiany we wnętrzu. Element dekoracyjny, w który wpisany jest panel z przyciskami do otwierania szyb i ustawiania lusterek, został zmieniony na czarny, wykończony strukturalnym wzorem z motywem strzały. Ta subtelna zmiana dopełnia klimatu wnętrza, jako że Lexus ES F Sport, do którego przeznaczone są powyższe modyfikacje, już w standardzie ma w kokpicie szereg dodatków symbolizujących jego sportowy charakter. Aluminiowe nakładki na pedały, emblematy F Sport czy skórzana, perforowana tapicerka to elementy, w które ES F Sport jest wyposażony w standardzie.
Tuningowy zestaw do sedana ES jest oferowany w Japonii.
Foto: TRD
Zobacz podobne artykuły:
Lexus i film
Wiadomości / Wydarzenia
2024.11.03
BMW serii 3 G20 z zawieszeniem Bilstein
Moto fanatyk / Tuning
2024.08.03
Lexus GX 550 - Z piecem do pizzy
Wiadomości / Ciekawostki
2024.07.07
Nowy Fiat 500 w 2032 r.
Wiadomości / News
2024.12.11
Porsche zredukuje liczbę salonów w Chinach
Wiadomości / News
2024.12.11
Na jakiej zasadzie działają dodatki ceramiczne do oleju?
Warsztat / Porady
2024.12.11