Jak wyglądają zregenerowane turbosprężarki?
Regeneracja turbosprężarek to dość nietypowy temat. Z jednej strony każdy o niej słyszał, większość z nas ma przecież samochody z turbodoładowaniem, a z drugiej strony tak na prawdę niewiele wiemy w zakresie szczegółów.
Na rynku jest wiele firm oferujących usługi regeneracji turbosprężarek, ale na ich stronach poznamy zazwyczaj tylko szczegóły oferty.
Kiedy potrzebna jest regeneracja turbosprężarki?
Ponieważ fanów samochodów z turbodoładowaniem jest naprawdę liczne grono warto podsumować najważniejsze informacje na ten temat. Jeśli turbosprężarka działa bez zarzutów i nigdy do tej pory się nam nie zepsuła to zapewne nie interesowaliśmy się tym tematem. To naturalne. Ale w przypadku awarii rządza wiedzy staje się o wiele większa. Konstrukcja turbosprężarki jest dość prosta. Jest to maszyna wirnikowa. Na jednym wale zamontowane są jej dwa główne elementy czyli turbina i sprężarka. To właśnie niesamowita a zarazem prosta myśl techniczna powodują, że jest to bardzo niezawodna konstrukcja. Jak z każdym urządzeniem zdarza się jednak, że ulega ona awarii. Wynikać to może z wad konstrukcyjnych - wtedy winny jest producent i możemy odwołać się do instytucji gwarancji. Jeśli zostanie ona uznana naprawa turbosprężarki lub otrzymanie nowej, sprawnej nie będzie nas nic kosztowało. Drugim powodem awarii może być uszkodzenie mechaniczne, zużycie jednego z elementów konstrukcyjnych lub jego uszkodzenie. Wtedy diagnozy musi dokonać fachowiec ponieważ sami na pewno nie poradzimy sobie z tym problemem. To on oceni jaki jest stopień uszkodzenia oraz ile będzie kosztowała naprawa. Trzecim powodem awarii możemy być my sami a właściwie nasze nieodpowiedzialne eksploatowanie samochodu. Turbosprężarka to bardzo trwałe urządzenie, ale wielkim wrogiem sprawności jej działania jest brud pochodzący z oleju. Dlatego ważne jest, abyśmy regularnie dokonywali wymiany oleju (koniecznie powinien być dobrej jakości) oraz filtrów.
Proces regeneracji turbosprężarki
Regeneracja turbosprężarki w porównaniu z zakupem nowej jest bardzo opłacalnym zabiegiem. Tylko czasem zdarza się, że koszty części zamiennych i koszt robocizny mogą być zbliżone, albo nawet przekraczać cenę nowej. Przed zleceniem regeneracji musimy najpierw dobrze wybrać firmę ponieważ zadanie to nie jest proste. Wymaga dużej wiedzy na temat budowy turbosprężarki i sporego doświadczenia. Regeneracja turbosprężarki polega bowiem na jej całkowitym rozłożeniu na elementy pierwsze. Następnie mechanik czyści każdy z elementów, jeśli jakiś jest uszkodzony to wymienia go na nowy a następnie znów wszystko składa w całość. Teraz zatem widać jak kluczowym elementem w tym temacie jest dogłębna i kompletna wiedza mechanika na temat budowy turbosprężarki. Jeśli ciekawi was jak wygląda efekt tej pracy to jedna z firm zajmująca się regeneracją turbosprężarek udostępniła na swojej stronie internetowej zdjęcia turbosprężarek po regeneracji. Znajdują się tam przykłady turbosprężarek z bardzo wielu modeli samochodów. Może również z waszego. Galerię możecie obejrzeć pod adresem http://turbosprezarki.info/zregenerowane-turbosprezarki.html.
Zobacz podobne artykuły:
Na jakiej zasadzie działają dodatki ceramiczne do oleju?
Warsztat / Porady
2024.12.11
Bezpieczna jazda w jesienną słotę zaczyna się od odpowiednich opon
Warsztat / Porady
2024.11.14
Zielony kolor najrzadziej „uczestniczy” w wypadkach
Warsztat / Porady
2024.11.08
Firmy z branży
AKUMULATOREX
mazowieckieAMPERMAX
mazowieckieNowy Fiat 500 w 2032 r.
Wiadomości / News
2024.12.11
Porsche zredukuje liczbę salonów w Chinach
Wiadomości / News
2024.12.11
Ford Mustang GTD z rekordem na Nürburgringu
Wiadomości / Ciekawostki
2024.12.11