Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Czy Państwo wypłaci rekompensatę PKP?
kalendarz 23/03 2015

Czy Państwo wypłaci rekompensatę PKP?

W ostatnich tygodniach media wzburzyła interpelacja posła PiS, Zbigniewa Chmielowca, skierowana do Ministerstwa Finansów. Dotyczyła szeroko pojętej ekonomii dzielenia się.

Poseł uderzał w niej m.in. we wspólne przejazdy, twierdząc, że przyczyniają się do zmniejszenia obrotów państwowych przewoźników, w tym PKP.

PKP traci przez wspólne przejazdy

Poseł PiS zwrócił uwagę na niekorzystny wpływ platform do umawiania się na wspólne przejazdy na kondycję finansową PKP. – XYZ jest tak bardzo popularny w Polsce, że kursy na niektóre kierunki ogłaszane są na platformie co kilka minut. W tej sytuacji firma staje się istotną konkurencją dla PKP i innych państwowych przewoźników, co będzie miało znaczący wpływ na kondycję finansową tych spółek. […] problemy dla budżetu będą wynikały z sytuacji, w której wirtualna konkurencja nieobciążona podatkami wyprze z rynku firmy działające na nim od lat, płacące ZUS, PIT i CIT […] – zauważa poseł Chmielowiec w interpelacji.

Kontrowersyjne jest pytanie, które pada w ostatnim punkcie interpelacji. Zdaniem posła PiS Ministerstwo powinno podjąć kroki zmierzające do zmniejszenia strat finansowych państwowych przewoźników. – Czy MF oszacowało straty budżetu w momencie przejęcia przez firmy typu XYZ, a tym samym przesunięcia do szarej strefy, 2-3 proc. udziału w Polskim rynku, co wydaje się prawdopodobne już na przełomie 2015/2016 i jak zamierza im zapobiec lub ewentualnie zrekompensować? – pyta Chmielowiec.

„Nie mamy danych”

Odpowiedź Ministerstwa Finansów na zadane pytanie jest wymijająca. - Odnosząc się z kolei do pytania trzeciego Pana Posła, uprzejmie informuję, że Ministerstwo Finansów na chwilę obecną nie dysponuje danymi dotyczącymi udziału w polskim rynku usług oferowanych za pośrednictwem witryn internetowych wspomnianych w interpelacji  – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa.

MF zleciło jednak urzędowi kontroli skarbowej rozpoznanie rynku usług elektronicznych wymienionych w interpelacji. Analizie ma podlegać spełnianie obowiązku podatkowego przez użytkowników rozwiązań do wspólnych przejazdów – Same firmy, które dostarczają tych rozwiązań spełniają obowiązek podatkowy. Nie ma natomiast podstaw, aby nakładać podatek dochodowy na ich użytkowników. – mówi Adam Tychmanowicz, twórca aplikacji do wspólnych przejazdów, Yanosik AutoStop. – Polską gospodarką rządzi wolny rynek, zakładający konkurencyjność towarów i usług. Rozwiązania umożliwiające wspólne przejazdy stanowią poniekąd konkurencję dla PKP, z tą różnicą, że osoby, które z nich korzystają nie osiągają z nich zysku. To dwie różne bajki – dodaje.

Wspólne przejazdy opierają się na społeczności, dzielącej koszty przejazdów, bez osiągania zysku. To działalność zupełnie różna od modelu, na którym opierają się Koleje Państwowe. Zamiast dochodu finansowego realnymi korzyściami stosowania tego typu rozwiązań są: ochrona środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji spalin, zmniejszenie natężenia ruchu ulicznego, a także ograniczenie kosztów przejazdu zarówno dla kierowców jak i pasażerów.

 źródło: Interpelacja nr 30854

 źródło: Creandi