
Czy wraz ze śniegiem posypią się mandaty?
Ile może kosztować nienależycie przygotowanie auta do jazdy w czasie zimy?
Zimowa aura nie rozpieszcza kierowców, szczególnie tych, którzy nie mają możliwości garażowania auta. Nie znosisz porannego odśnieżania samochodu i „skrobania szyb”? Musisz wiedzieć, że po nowelizacji Kodeksu drogowego oraz taryfikatora mandatów surowo karane są nie tylko źle przygotowane do jazdy szyby, ale również tablice rejestracyjne czy reflektory.
Źle odśnieżone szyby
Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd uczestniczący w ruchu musi być utrzymany w takim stanie, aby zapewnić dostateczne pole widzenie kierowcy. Zalegający na szybach śnieg, zwłaszcza na przedniej, ogranicza widoczność i negatywnie wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Obecnie policja może ukarać kierowcę takiego pojazdu mandatem w wysokości nawet do 3000 złotych. Lepiej więc dokładnie odśnieżyć auto i usunąć lód z szyb.
Za co jeszcze można otrzymać mandat?
Okazuje się, że mandat za nieodśnieżone tablice rejestracyjne również jest wysoki. Kodeks wykroczeń wskazuje, że policjant może ukarać kierowcę mandatem w wysokości 500 złotych i 8 punktami karnymi w przypadku, gdy są one zachlapane błotem czy ośnieżone.
„Kara jest więc naprawdę dotkliwa. Szczególnie, że wcześniej za takie niedopatrzenie groził mandat w wysokości 100 złotych. Zaboleć może też dopisanie aż 8 punktów karnych. Zwłaszcza że od 17 września 2022 r, od kiedy zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, kasują się one dopiero po 2 latach od opłacenia mandatu” - komentuje Przemysław Gąsiorowski ekspert autobaza.pl.
W taryfikatorze punktów równie wysoko wyceniono nieodśnieżone światła. Mandat za poruszanie się samochodem z zasłoniętymi reflektorami wynosi 8 punktów karnych i 300 zł.
„Zima powoli daje się we znaki kierowcom. Warto zatem pamiętać, że pojazdy zaparkowane pod chmurką obowiązkowo trzeba odśnieżać i lepiej zrobić to należycie. Mandat za źle przygotowane do jazdy auto może być bowiem bardzo dotkliwy i mocno uderzyć po kieszeni właściciela pojazdu, ponadto wpływa bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo” - podsumowuje Przemysław Gąsiorowski.
źródło: Autoiso Sp. z o.o.
Zobacz podobne artykuły:
Ponad 7600 tymczasowo zajętych pojazdów w rok
Bezpieczeństwo
2025.03.14
Kobiety za kierownicą - statystyki i stereotypy
Bezpieczeństwo
2025.03.08
Jakie opony wybrać – sezonowe czy wielosezonowe?
Warsztat / Porady
2025.03.06
Firmy z branży
AKUMULATOREX
mazowieckieAMPERMAX
mazowieckieAuto Top
mazowieckieKolejne rekordowe Safari Toyoty?
Wiadomości / Moto sport
2025.03.20
Ford - od białego do czarnego
Wiadomości / News
2025.03.18
Automaty górą, Toyota wygrywa z Oplem
Wiadomości / Gorące tematy
2025.03.18