Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Czy według Polaków jeździsz „starociem”?
kalendarz 20/04 2021

Czy według Polaków jeździsz „starociem”?

Gorące tematy

Według danych GUS w 2019 r. po polskich drogach jeździło blisko 19 mln osobówek mających ponad 10 lat.

Liczba pojazdów jeżdżących po naszym kraju rośnie z roku na rok. Z 23,4 mln zarejestrowanych aut osobowych Polska ma duże szanse na to, by znaleźć się w pierwszej piątce krajów UE z największą liczbą samochodów. Według danych GUS w 2019 r. po polskich drogach jeździło blisko 19 mln osobówek mających ponad 10 lat. Czy sami Polacy postrzegają je jako stare?

Coraz więcej aut na polskich drogach

Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego w marcu 2021 r. przez GfK na zlecenie Beesafe, już ponad 8 na 10 Polaków w wieku od 25 do 55 lat jest posiadaczem przynajmniej jednego samochodu. Płeć nie ma tutaj większego znaczenia - zarówno kobiety, jak i mężczyźni równie często są posiadaczami takiego środka transportu.

Właścicielami pojazdów nieco częściej są osoby w wieku 35-44 lata (84 proc. z nich zadeklarowało, że posiada auto) niż osoby z grupy 25-34 lata (78 proc.) oraz te należące do najstarszej badanej grupy, czyli 45-55 (79 proc.).

„Może wynikać to z faktu, że osoby w wieku 35 i więcej lat najczęściej mają pod opieką dzieci, a osobówka jest koniecznym wyborem pozwalającym na szybkie przemieszczanie się np. między miejscem pracy a szkołą lub przedszkolem, do którego uczęszczają pociechy, czy miejscami, gdzie odbywają się zajęcia dodatkowe” - komentuje Rafał Mosionek CEO Beesafe, ubezpieczeniowego startupu technologicznego powiązanego z VIG i Compensa.

Ile lat ma samochód Polaka?

Trzy czwarte respondentów w badaniu GfK dla Beesafe zadeklarowała, że ich samochód ma nie więcej niż 15 lat. Starszymi, mającymi od 16 do 20, a nawet więcej lat, najczęściej jeżdżą osoby między 45. a 55. rokiem życia (zadeklarowało to 44 proc. respondentów z tej grupy wiekowej). Najmłodsza przebadana grupa (25-34 lata) w znacznej większości deklarowała posiadanie auta nie starszego niż 10 lat (aż 70 proc.).

Co ciekawe, pojazdami, które mają mniej niż 10 lat, częściej jeżdżą kobiety (57 proc.) niż mężczyźni (42 proc.). Aż 16 proc. badanych panów zadeklarowała za to, że ich cztery kołka mają więcej niż 20 lat.

„Czy fakt, że mężczyźni posiadają zazwyczaj auta starsze jest związany z tym, że są bardziej skorzy do ich naprawy niż wymiany? Jest to niewykluczone. Przypuszczalnie może to być też dowód pewnej przemiany społecznej - kiedyś to mężczyźni częściej nabywali i rejestrowali pojazdy, w tej chwili natomiast kobiety zajmują się tym coraz częściej. Faktem na pewno jest to, że panie jeżdżą autami nowszymi - zaledwie 6 proc. deklaruje, że ich pojazd ma powyżej 20 lat” - mówi Rafał Mosionek z Beesafe.

Czy w naszej opinii jeździmy „starociami”?

Czy Polacy uważają, że jeżdżą starymi samochodami? Największa grupa respondentów (blisko 40 proc.) za stary jest skłonna uznać pojazd 14-letni lub starszy. W kwestii oceny wieku bardziej krytyczni okazują się mężczyźni - aż 35 proc. z nich za wiekowy uznała pojazd do 10 lat, a 4 proc. jako taki wskazało już 4-5-letnie. Kobiety są w tej kwestii nieco bardziej „łaskawe” - blisko 65 proc. odpowiedziało, że auto „stare” ma powyżej 11 lat.

„Mężczyźni szybciej są w stanie stwierdzić, że samochód się >>zestarzał<<. Możliwe, że jest to związane ze stereotypowo większym zainteresowaniem męskiej części społeczeństwa nowinkami motoryzacyjnymi i dopiero wchodzącymi modelami producentów” - komentuje Rafał Mosionek.

źródło: Beesafe/PAP


Tagi:
wiek samochodów w Polsce, samochód Polaka

Zobacz podobne artykuły:

Elektromobilność podzieliła Europę
kalendarz 10/05 2021

Elektromobilność podzieliła Europę

Wiadomości / Gorące tematy

2021.05.10

Europa dwóch prędkości to już nie tylko zwykłe słowa. One stały się faktem, a widać je w danych ACEA za I kwartał 2021.
Motoryzacja wraca do formy po koronawirusie?
kalendarz 06/05 2021

Motoryzacja wraca do formy po koronawirusie?

Wiadomości / Gorące tematy

2021.05.06

Producenci części na fali wznoszącej.
Diesel w odwrocie
kalendarz 28/04 2021

Diesel w odwrocie

Wiadomości / Gorące tematy

2021.04.28

Ten widoczny od kilku lat trend stał się faktem.
Najnowsze artykuły:
Nowy VW Polo GTI na szkicach

Nowy VW Polo GTI na szkicach

Wiadomości / News

2021.05.12

VW ujawnił szkic usportowionej wersji Polo przed premierą w czerwcu.
 „Setka” Hamiltona

„Setka” Hamiltona

Wiadomości / Moto sport

2021.05.12

Lewis Hamilton zdobył swoje setne pole position.
Seat Tarraco 2,0 TDI FR 4Drive  200 KM DSG7 – Widać podobieństwo

Seat Tarraco 2,0 TDI FR 4Drive 200 KM DSG7 – Widać podobieństwo

Testy / Testy

2021.05.12

Macie wrażenie deja vu? Że gdzieś już to widzieliście? I słusznie. Bo tworząc Tarraco, Hiszpanie poszli na skróty. Zamiast bawić się długim i kosztownym procesem projektowania auta, zaadaptowali... Volkswagena Tiguana. I wysz...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.