Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Co z AC przy zakupie używanego samochodu?
kalendarz 01/02 2024

Co z AC przy zakupie używanego samochodu?

Ubezpieczenia

Do formalności po zakupie używanego samochodu należą kwestie związane z ubezpieczeniami.

Obowiązkowa polisa OC automatycznie przechodzi na nowego właściciela wraz z samochodem.  A jak jest z autocasco (AC)?

Pod koniec 2022 r. aż 63 proc. Polaków myślało o kupnie używanego zamiast nowego samochodu – wynika z danych Volkswagen Financial Services, zawartych w raporcie „Portfele Polaków pod lupą”. Odsetek takich deklaracji wyraźnie wzrósł, bo w dwóch wcześniejszych edycjach badania wynosił ok. 58 proc. Zainteresowanie pojazdami z drugiej ręki rośnie przede wszystkim ze względu na niższe koszty zakupu w porównaniu z autami prosto z salonu. Transakcja musi oczywiście być udokumentowana i wiąże się z szeregiem obowiązków – samochód trzeba m.in. przerejestrować, zapłacić podatek od transakcji i zadbać o kwestie ubezpieczeniowe.

Tak nowy, jak i używany samochód musi być ubezpieczony w ramach obowiązkowego OC. Zgodnie z polskim prawem  polisa zawarta przez poprzedniego właściciela przechodzi na nabywcę wraz z pojazdem. Ten natomiast może korzystać z polisy do końca okresu, na jaki jego poprzednik ubezpieczył auto. Pamiętajmy, że sprzedawca mógł też posiadać dobrowolne ubezpieczenie AC. W tym przypadku ochrona nie przeniesie się na kupującego. Może się tak stać tylko na podstawie cesji polisy. To jednak bardzo rzadko praktykowane rozwiązanie – mówi Damian Andruszkiewicz, odpowiedzialny za ubezpieczenia komunikacyjne w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Czy po sprzedaży auta można liczyć zwrot składki za AC?

Różne zasady przenoszenia praw do korzystania z OC i AC wynikają z charakteru tych ubezpieczeń. OC jest obowiązkowe, a za jego brak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nakłada na mocy ustawy kary liczone w tysiącach złotych. „Związanie” polisy OC z samochodem w momencie sprzedaży chroni więc nowego właściciela przed poważnymi konsekwencjami finansowymi.

- Tymczasem takie ubezpieczenia komunikacyjne jak AC są dobrowolne. O zakupie ochrony i wyborze zakładu ubezpieczeń decyduje aktualny właściciel pojazdu. Może zaryzykować jazdę bez AC lub kupić ubezpieczenie, które przyda mu się w razie m.in. kradzieży czy zniszczeń spowodowanych zdarzeniami losowymi lub uszkodzeniem szyby – dodaje Damian Andruszkiewicz.

Po zawarciu umowy kupna-sprzedaży auta nowy właściciel może więc na własną rękę wybrać ofertę AC spośród dostępnych na rynku opcji. Natomiast sprzedawca powinien zgłosić się do ubezpieczyciela, żeby wypowiedzieć swoją umowę AC. Dzięki temu otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony. Zgłoszenie w formie pisemnej lub online musi zawierać numer polisy oraz dane pojazdu i właściciela.

Kiedy przydaje się AC?

Ubezpieczenie AC zapewnia wypłatę odszkodowania wtedy, gdy pojazd zostanie uszkodzony, zniszczony lub skradziony. Ochrona jest przeważnie kupowana w pakiecie z obowiązkowym OC. Uzupełnia je m.in. o szkody spowodowane w ubezpieczonym aucie przez jego właściciela, nieznanych sprawców (np. wandali), a także powstałe wskutek takich zdarzeń jak kolizja ze zwierzęciem, czy złe warunki atmosferyczne.

Warto wiedzieć, że AC można na wiele sposobów rozszerzać. Do najpopularniejszych dodatków należy oczywiście assistance, czyli świadczone w ramach ubezpieczenia usługi pomocowe. Takie jak holowanie czy naprawa unieruchomionego auta na trasie. Polisę można też rozbudować m.in. o NNW, ochronę opon, bagażu, sprzętu sportowego czy szyb. Kilkanaście dostępnych na polskim rynku rozszerzeń pozwala dopasować ochronę do swoich potrzeb – podsumowuje Damian Andruszkiewicz.

źródło: Compensa TU SA Vienna Insurance Group


Tagi:
OC, AC, samochód używany

Zobacz podobne artykuły:

 Zimowe wyzwania dla kierowców
kalendarz 14/02 2024

Zimowe wyzwania dla kierowców

Finanse / Ubezpieczenia

2024.02.14

Jakie ubezpieczenie chroni przed szkodami spowodowanymi dziurami w drogach?
Top 5 świątecznych usterek samochodów, które pokryje polisa AC
kalendarz 12/12 2023

Top 5 świątecznych usterek samochodów, które pokryje polisa AC

Finanse / Ubezpieczenia

2023.12.12

Tylko w grudniu ubiegłego roku doszło do ponad 31 tys. kolizji i wypadków drogowych z udziałem samochodów osobowych.
Najczęstsze błędy przy zgłaszaniu szkody z OC
kalendarz 15/11 2023

Najczęstsze błędy przy zgłaszaniu szkody z OC

Finanse / Ubezpieczenia

2023.11.15

W 2022 r. ubezpieczyciele zlikwidowali ponad 1 mln szkód z obowiązkowych polis OC i wypłacili poszkodowanym blisko 10 mld zł.
Najnowsze artykuły:
 Kary za cofanie liczników są surowe, ale... nie działają!

Kary za cofanie liczników są surowe, ale... nie działają!

Wiadomości / Gorące tematy

2024.02.26

Niestety nawet tak zaostrzone prawo jest bezsilne, ponieważ...
Dziwny kamuflaż Lamborghini

Dziwny kamuflaż Lamborghini

Wiadomości / News

2024.02.25

Prototyp nowego Lamborghini testowany jest w niecodziennym maskowaniu.
Śmiertelne potrącenie dwulatka

Śmiertelne potrącenie dwulatka

Wiadomości / News

2024.02.25

Policja poszukuje świadków zdarzenia.