Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
W F1 liczy się najwyższa wydajność
kalendarz 23/06 2014

W F1 liczy się najwyższa wydajność

Warsztat / Technika

Od 2014 roku kierowcy startujący w Mistrzostwach Świata Formuły 1 mają w swoich bolidach nowe silniki, które ze względu na swoją konstrukcję pracują na jeszcze wyższych obrotach i w jeszcze wyższych temperaturach niż dotychczas.

W związku z tym by jeszcze lepiej chronić silnik bez straty jego wydajności Partner Technologiczny zespołu Scuderia Ferrari opracował specjalną formulację oleju Shell Helix Ultra. Oleje silnikowe od zawsze pełniły bardzo istotną rolę w pracy silnika bolidu F1, a wymagania im stawiane sprowadzały się do ochrony ruchomych części i zarządzania ciepłem generowanym w bloku silnika, przy jednoczesnym umożliwieniu jak najbardziej swobodnej jego pracy. W trwającym obecnie sezonie (2014) z uwagi na nowe regulacje techniczne, które FIA ( Fédération Internationale de l' Automobile), wprowadziła w Mistrzostwach Świata F1, rola oleju silnikowego w pracy silników bolidów stała się jest jeszcze bardziej znacząca.

Największe wyzwanie związane jest z przekonstruowanym silnikiem. Jednostki napędowe F1 zmieniły swoją pojemność skokową z 2.4 do 1.6-litra. Nowy silnik V6 posiada także turbodoładowanie i system odzyskiwania energii (ERS). W wyniku tych zmian elementy silnika pracują na wyższych obrotach w dużo trudniejszych warunkach zarówno, jeśli chodzi o temperatury jak i swoje umiejscowienie.

Ponadto podczas sezonu 2014 każdy kierowca będzie posiadał do swojej dyspozycji podczas 19 wyścigów w serii już nie 8, a tylko 5 kompletnych silników. Zużycie każdego dodatkowego silnika poza wyznaczonym limitem wiąże się z surowymi karami nakładanymi na kierowcę.  Dlatego też, zespół Scuderia Ferrari zwrócił się do Shell w celu opracowania technologii zapewniającej ochronę przez cały okres wydłużonej żywotności silnika bez straty jego wydajności.

Zmiany wprowadzone w regulaminie F1, stanowią prawdziwe wyzwanie dla konstruktorów i specjalistów zajmujących się aspektami technicznymi. "Zmiany wprowadzone w konstrukcji silników wykorzystywanych w sezonie 2014 powodują, że wymagania stawiane przed olejem silnikowym są jeszcze większe. Niezawodność w ochronie i chłodzeniu jednostki napędowej wraz z silnikiem jest absolutnie konieczna. Dlatego też użycie oleju silnikowego, który wszechstronnie chroni jednostkę, a jednocześnie pozwala jej osiągać najwyższą moc i wydajność ma nadrzędne znaczenie dla pracy bolidu Formuły 1. W związku z tym Shell opracował na zamówienie zespołu Scuderia Ferrari olej silnikowy Shell Helix Ultra, który zapewnia wydajność i ochronę jednej z najbardziej złożonych jednostek napędowych w historii wyścigów samochodowych” – powiedział Guy Lovett, Shell Formula One Technology Manager.

W sezonie 2014 zespół Scuderia Ferrari ma do dyspozycji przygotowane na zamówienie oleje silnikowe Shell Helix Ultra. W ten sposób tor wyścigowy po raz kolejny staje się poligonem doświadczalnym dla nowych rozwiązań, które później znajdują zastosowanie w coddziennym  użytkowaniu przez tysiące kierowców. Dodajmy, że od stycznia 2015 roku oleje używane w kolejnym sezonie Mistrzostw Świata F1 będą powstawały na bazie opatentowanej przez Shell,  technologii Shell PurePlus. Jest to całkowicie nowa metoda produkcji syntetycznego oleju bazowego1 z gazu ziemnego, która zapewnia krystalicznie czystą bazę olejową pozbawioną wszelkich zanieczyszczeń./oprac. ns/

Foto: Shell

Zobacz podobne artykuły:

Dlaczego warto postawić na jakościowy płyn chłodniczy?
kalendarz 13/10 2018

Dlaczego warto postawić na jakościowy płyn chłodniczy?

Warsztat / Porady

2018.10.13

Dobry jakościowo płyn to wydatek rzędu 35 złotych, a wymiana uszkodzonego układu chłodniczego sięga nawet do 1 500 złotych!
Sprawność amortyzatorów maleje z wiekiem samochodu
kalendarz 09/10 2018

Sprawność amortyzatorów maleje z wiekiem samochodu

Warsztat / Porady

2018.10.09

Badania przeprowadzone przez niemiecki instytut TUV (MOT) potwierdzają konieczność zwiększenia częstotliwości kontroli stanu technicznego zawieszenia wraz z upływem wieku auta.
PIU: Legalna podróż bez dokumentów nie przysporzy problemów
kalendarz 27/09 2018

PIU: Legalna podróż bez dokumentów nie przysporzy problemów

Finanse / Ubezpieczenia

2018.09.27

W jakich sytuacjach warto mieć ze sobą przynajmniej zdjęcia dokumentów w smartfonie?
Najnowsze artykuły:
Mitsubishi Lancer EVO IX

Mitsubishi Lancer EVO IX

Moto fanatyk

2018.10.16

Tego auta nikomu nie trzeba przedstawiać.
Zespół PSRX Volkswagen Szwecja Mistrzami Świata FIA w Rallycrossie

Zespół PSRX Volkswagen Szwecja Mistrzami Świata FIA w Rallycrossie

Wiadomości / Moto sport

2018.10.16

To drugi z rzędu tytuł dla zawodników tego zespołu.
Autem elektrycznym można już przejechać wzdłuż całego wybrzeża

Autem elektrycznym można już przejechać wzdłuż całego wybrzeża

Wiadomości / Gorące tematy

2018.10.16

Sieć hoteli udostępniła właścicielom takich aut bezpłatne ładowarki.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.