Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Volvo XC90 – Bezpieczeństwo przede wszystkim
kalendarz 23/07 2014

Volvo XC90 – Bezpieczeństwo przede wszystkim

Warsztat / Technika / Volvo

Najnowszy model marki znów ma wyznaczać nowe standardy bezpieczeństwa.

W nowym SUV-ie, który zadebiutuje w tym roku, po raz pierwszy zostaną zastosowane dwa nowoczesne rozwiązania: aktywacja systemów bezpieczeństwa tuż przed niezamierzonym opuszczeniem drogi i system zapobiegający kolizjom czołowym. Jednocześnie część z nowo proponowanych systemów, znajdzie się jako wyposażenie standardowe.

XC90 będzie pierwszym seryjnym autem, w którym zostanie zastosowany system minimalizujący konsekwencje, w przypadku wypadnięcia pojazdu z drogi. Jak wiadomo, zdarzenia tego typu wiążą się najczęściej z bardzo poważnymi konsekwencjami. W Stanach Zjednoczonych wypadki, w których bierze udział tylko jeden samochód, to prawdziwa plaga. Ginie w nich połowa wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. W Szwecji ginie w ten sposób jedna trzecia osób tracących życie na drogach. W Polsce w takich zdarzeniach każdego roku umiera 600 osób, co stanowi 18 proc. wszystkich śmiertelnych wypadków.

W nowym XC90 zastosowano funkcję stałego monitorowania pozycji auta. W chwili wykrycia, że pojazd wypadnie z drogi, przednie pasy bezpieczeństwa zostają napięte i takie pozostają aż do całkowitego zatrzymania samochodu. Dzięki temu kierowca i pasażerowie zachowują pozycję, która zmniejsza ryzyko odniesienia poważnych obrażeń. Specjalnie opracowana konstrukcja ramy siedzenia, jego oparcia i siedziska, mają za zadanie rozproszyć energię powstałą podczas nagłego uderzenia samochodu, np. w twarde podłoże. To rozwiązanie ma także na celu ochronę kręgosłupa podczas najpoważniejszych wypadków.

Aby zmniejszyć ryzyko niezamierzonego opuszczenia drogi, nowe XC90 będzie wyposażone w system Lane Keeping Aid, który pomaga utrzymać pojazd na właściwym pasie ruchu, a nawet dokonuje niewielkich korekt toru jazdy. Driver Alert Control wykrywa i sygnalizuje zmęczenie oraz spadek koncentracji kierowcy. Natomiast Rest Stop Guidance wskazuje najbliższy punkt, w którym można się zatrzymać i odpocząć.

Volvo w swoim nowym SUV-ie zastosuje pierwszy na świecie seryjny system zapobiegający zderzeniom czołowym. Samochód samoczynnie zahamuje, jeśli wykryje ryzyko takiego wypadku. Do tego rodzaju zderzeń często dochodzi w miastach, ale także na jednopasmowych szosach, których w Polsce jest bardzo dużo. System nie zawsze będzie w stanie całkowicie zapobiec zderzeniu. Może jednak istotnie zmniejszyć prędkość i konsekwencje takiego zdarzenia.

Podczas wprowadzania pierwszej generacji XC90 zorganizowano specjalny pokaz prasowy z symulacją wielokrotnego koziołkowania pojazdu (tzw. roll-over crash test). Kilkanaście lat temu tego rodzaju wypadki dla pasażerów SUV-ów oznaczały najczęściej tragiczne konsekwencje, ponieważ w samochodach załamywał się dach. Testowy egzemplarz XC90 znakomicie poradził sobie z tym trudnym sprawdzianem m.in. dzięki zastosowaniu w jego konstrukcji stali borowej. W najnowszym XC90 jest jej aż pięciokrotnie więcej niż w jego poprzedniku. Stanowi ona około 40 proc. masy karoserii.

Aby zapobiec tego typu wypadkom, w nowym XC90 standardowo będzie montowany system Roll  Stability Control. W chwili wystąpienia ryzyka przewrócenia się samochodu, system reaguje podobnie jak systemy kontroli trakcji – chwilowo redukując moment obrotowy silnika lub dohamowując wybrane koła. Jeśli dachowania nie da się uniknąć, napełnione zostaną kurtyny boczne, a pirotechniczne napinacze pasów, zastosowane przy wszystkich siedmiu siedzeniach, odpalą się samoczynnie.

Nowa generacja XC90 będzie imponowała standardowym wyposażeniem z zakresu systemów bezpieczeństwa: •Full Autobrake – system samoczynnie hamujący pojazd w sytuacji nieuniknionego uderzenia w tył pojazdu; •Driver Alert – wykrywanie zmęczenia i dekoncentracji kierowcy; •Brake Assist – system wspomagający hamowanie awaryjne; •Forward Collision Warning – ostrzeżenie o ryzyku kolizji czołowej (za dopłatą z opcją samoczynnego hamowania); •Pedestrian Detection – wykrywanie pieszych; •Lane Dept Warning – ostrzeżenie o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu (za dopłatą z systemem automatycznie utrzymującym na właściwym pasie); •Road Sign Information – system odczytywania znaków drogowych; •Auto Steering Road Edge – system zapobiegający niezamierzonemu wypadnięciu auta z drogi; •WHIPS – system chroniący odcinek szyjny kręgosłupa w przypadku uderzenia z tyłu .

Ponadto wśród opcji znajdzie się rozwiązań podnoszących nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort jazdy. Queue Assist to funkcja umożliwiająca jazdę w korku przy minimalnym zaangażowaniu uwagi kierowcy. W ramach pakietu IntelliSafe pojawi się funkcja Park Assist Pilot – możliwość automatycznego parkowania na miejscach równoległych i prostopadłych. Opcja Surround View 360° wykorzystując cztery kamery, daje możliwość obserwacji pojazdu i otoczenia z lotu ptaka. Cross Traffic Alert dzięki radarowym czujnikom w zderzakach, ułatwi wyjeżdżanie tyłem z prostopadłych miejsc parkingowych na drogę o ruchu poprzecznym. Za dopłatą dostępny będzie  także udoskonalony system ostrzegający o pojazdach znajdujących się w „martwym polu”./oprac. ns/

Foto: Volvo [gallery ids="45901,45906,45905,45904,45903,45902"]

Zobacz podobne artykuły:

Otwarcie Volvo Car Warszawa
kalendarz 16/04 2018

Otwarcie Volvo Car Warszawa

Wiadomości / Wydarzenia

2018.04.16

W centrum Warszawy został otwarty pierwszy salon samochodowy połączony z kawiarnią i miejscem do spotkań z kulturą.
Premiera pierwszej elektrycznej ciężarówki Volvo
kalendarz 12/04 2018

Premiera pierwszej elektrycznej ciężarówki Volvo

Wiadomości / News

2018.04.12

Volvo Trucks zaprezentowało swój pierwszy elektryczny samochód ciężarowy - Volvo FL Electric.
Ferrari 488 Pista na oponach Michelin Pilot Sport Cup 2
kalendarz 07/04 2018

Ferrari 488 Pista na oponach Michelin Pilot Sport Cup 2

Warsztat / Technika

2018.04.07

Opony Michelin Pilot Sport Cup 2 K2 o ultrawysokich osiągach będą montowane fabrycznie we wszystkich egzemplarzach najnowszego Ferrari 488 Pista.
Najnowsze artykuły:
 Flotowe hatchbacki – Bezpieczeństwo przede wszystkim

Flotowe hatchbacki – Bezpieczeństwo przede wszystkim

Prezentacje / Nowości

2018.05.22

Sprawdzamy, do których dodatkowych systemów bezpieczeństwa w popularnych hatchbackach należy dopłacić, a które są oferowane w standardzie.
Kia Platinum Cup - Runda dla Wróbla, Borek z życiowym wynikiem

Kia Platinum Cup - Runda dla Wróbla, Borek z życiowym wynikiem

Wiadomości / Moto sport

2018.05.21

Konrad Wróbel oraz Dawid Borek mają najwięcej powodów do zadowolenia po drugiej rundzie Kia Platinum Cup rozegranej na torze Red Bull Ring.
Thierry Neuville po raz drugi

Thierry Neuville po raz drugi

Wiadomości / Moto sport

2018.05.21

Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul przed rokiem zajęli drugie miejsce w Rajdzie Portugalii. W tym roku świętują zwycięstwo.