Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Volkswagen Golf GTD 2.0 TDI - Przyjemności kosztują…
kalendarz 13/07 2018

Volkswagen Golf GTD 2.0 TDI - Przyjemności kosztują…

Testy / Testy / Volkswagen

Nie ma tak długiej tradycji, jak GTI który debiutował w 1976 roku. Na ostrzejszą wersje Golfa z dieslem, Niemcy kazali czekać aż do 1982 roku. Wtedy zadebiutował 1,5 litrowy, 70-konny „kaszlak” wspomagany przez turbinę.

Pojazd miał stylistykę zbliżoną do GTI, czyli nieco inne niż w standardowym Golfie reflektory, kratkę na grillu, kilka ozdobnych listew. Z czasem, na fotelach pojawił się tez słynny kocyk…

Po raz siódmy
Tym razem jeźdźmy VII generacją Golfa. Megaklasykimem, ale w nieco mocniejszej wersji: 180 konnym dieslem, czyli VW Golfem GTD.  To już VII generacja Golfa. Samochód debiutował w 2012 roku.  5 długich lat koncern z Wolfsburga kazał czekać na jego lifting samochodu. Kiedy już doczekaliśmy się, okazało się że szoku nie przeżyjemy.. Zmiany w wyglądzie zewnętrznym są bardziej niż skromne.

Bo jak od lat wiadomo, Volkswagen hołduje zasadzie „lepsze jest wrogiem dobrego”. Zmiany? Drobnej korekty doczekał się zderzak. Nowa jest tez osłony chłodnicy, a lampy biksenonowe zastąpiły LED-y. Z tyłu zmian jeszcze mniej. Halogenowe żarówki w lampach odeszły do motoryzacyjnego lamusa na rzecz diodek LED.

We wnętrzu zmian jeszcze mniej, by nie powiedzieć, że w ogóle. A nie, przepraszam, są nowe panele dekoracyjne i nowe wzory tapicerek. Ale nie ma się co dziwić. Wszak koncern VW nie lubi zmian, a do tego tym razem mieliśmy do czynienia tylko z liftingiem.

Po co był ten cały lifting?
Otóż, zmian jest wiele, tyle że niewidocznych. Diametralnie zmieniła się cała, szeroko pojęta sfera dopieszczania kierowy i pasażerów. Mamy wiec system multimedialny „Discover Pro” reagujący na… gesty. System współpracuje z debiutującym w Golfie wyświetlaczem Active Info Display. Poza tym, do dyspozycji kierowcy są też systemowe usługi (on Line gdyż auto ma wbudowany modem 4G LTE) Car-Net „Guide & Inform” oraz nowy pakiet usług Car-Net „Security & Service”. I jeszcze coś, z czego w VW są szczególnie dumni: system sterowania głosem. Przy pomocy komend głosowych możemy operujemy radiem i odtwarzaczem plików MP3, wprowadzamy dane do nawigacji czy obsługujemy telefon. I co najważniejsze, to wszystko działa! Oczywiście, jest to wsparcie dla tradycyjnego sterowania wszystkimi tymi systemami z poziomu manualnego, czyli gałek i pokręteł na panelu środkowym i wielofunkcyjnej kierownicy.

Są też zmiany w mechanice auta
Zmieniła się skrzynia DSG. Po ingerencji koncernowych inżynierów, jest szybsza w działaniu i zmniejsza zużycie paliwa. Auto wyposażone w automat DSG, w czasie jazdy w korku, może poruszać się częściowo autonomicznie, aż do chwili gdy auto przekroczy 60 km/h! W wersji Highline standardowo zamontowano aktywny tempomat (teraz działa aż do 210 km/h) z systemem Front Assist. Pojawił się również system hamowania awaryjnego z funkcją rozpoznawania pieszych, a także Emergency Assist – układ rozpoznający utratę przytomności przez kierowcę i automatycznie zatrzymujący samochód.

GTD – dla oszczędnych i lubiących dynamiczną jazdę
W gamie silników tez kilka nowości, ale tym razem skupimy się na testowanej przez nas jednostce 2,0 w najmocniejszej wersji – 184 KM, która trafiła pod maskę naszego Golfa GTD. Nominalne 184 KM silnik generuje przy 3500 obrotach, a moment obrotowy: 380 Nm w zakresie 1750 – 3250 obr/mim. Prędkość maksymalna to 228 km/h, a pierwszą setkę auto uzyskuje po 7,8 sek. Wyniki zacne, do tego silnik jest bardzo, bardzo oszczędny! Producent podaje, że auto ma spalać około 5,5 l w cyklu miejskim, 4,0 w trasie i 4,5 w cyklu mieszanym. Średnia z naszego testu wyniosła 4,8 litra. W mieście Golf GTD spalił średnio 5,4 litra! Po takim teście aż chce się sparafrazować słynny cytat z Kilera: Golfie, jak Ty mnie zaimponowałeś!

Golf GTD nad wyraz chętnie reaguje na „polecenia” kierowcy. Pojazd dynamicznie przyspiesza. Elastyczność ponad 180-konnego diesla zapewnia bezstresowe wyprzedzanie. Skrzynia DSG bez zbędnej opieszałości wbija kolejne przełożenia. Ale, jest i mały minusik. Mimo swoich zalet, DSG w Golfie nie ułatwia dynamicznego startu. Mam wrażenie, że dwusprzęgłowe automaty konkurencji są nieco szybsze w działaniu.

Zestrojenie układu kierowniczego i zawieszenia, nastawione nieco bardziej sportowo. Mimo to, „zawias” jest mniej „sprężysty” niż w klasycznym GTI. Nieco delikatniej pokonuje nierówności drogi! Układ kierowniczy jest bardzo precyzyjny Przy okazji, lepiej niż nieźle sprawuje się podczas pokonywaniu zakrętów. Jest wszak łyżka dziegciu w tej beczce miodu. Gdy mamy ochotę na pełne korzystanie z potencjału 184 KM i 380 Nm, auto miewa problemy z trakcją. Brak napędu 4Motion lub choćby mechanicznej szpery daje się we znaki.

Golf  GTD, w mojej opinii, to zdecydowanie najlepsze auto w swojej klasie. Jeśli nie przeszkadza nam jego zachowawczy, w porównaniu choćby z francuską konkurencją wygląd, to dostajemy auto gwarantujące dobre osiągi przy minimalnym apetycie na paliwo. Do tego lepiej niż niezły komfort. Jazda autem to czysta przyjemność. A przyjemności niestety kosztują.
Paweł Pusz

Zalety auta:
- przestronne i funkcjonalne wnętrze,
- ekonomiczny i dynamiczny motor
- wysoka jakość wykończenia,

Wady auta:
- cena modelu
- niezbyt spieszna reakcja skrzyni przy ruszaniu

Podstawowe parametry techniczne Volkswagen Golf GTD 2.0 TDI:
Wymiary (długość/szerokość/wysokość/rozstaw osi): 4268/1790/1482/2626
Silnik: doładowany diesel
Pojemność: 1968 cm3
Moc maksymalna: 184 KM przy 3500 obr./min
Maksymalny moment obrotowy: 380 Nm od 1750 - 3250 obr./min
Napęd: przedni
Skrzynia: automat DSG 7 przełożeń
Osiągi (0-100 km/h): 7,5 s
Prędkość maksymalna: 228 km/h
Deklarowane zużycie paliwa (miasto/trasa/średnio): 5,5/4,0,4,5 l
Pojemność bagażnika: 380/1270 l
Cena: od 109 250 złotych


Tagi:
opinie vw golf, volkswagen golf test, volkswagen golf, Volkswagen Golf GTD 2.0 TDI, Volkswagen Golf GTD, Golf GTD, VW Golf VII, GTD, Volkswagen Golf GTD, test Golf GTD, test Golf, test VW Golf GTD

Zobacz podobne artykuły:

 VW R – oddzielną marką?
kalendarz 21/04 2024

VW R – oddzielną marką?

Wiadomości / News

2024.04.21

Dział R otrzyma własny pawilon w centrum wystawowym Autostadt w Wolfsburgu.
VW Golf Edition 50 - Urodzinowy Golf
kalendarz 12/04 2024

VW Golf Edition 50 - Urodzinowy Golf

Prezentacje / Nowości

2024.04.12

Wyjątkowa chwila - 50 urodziny. Z tej okazji przygotowana została specjalna edycja bestsellerowego modelu VW.
Volkswagen Caddy 2.0 TDI DSG Dark Label – Nie do zdarcia
kalendarz 04/04 2024

Volkswagen Caddy 2.0 TDI DSG Dark Label – Nie do zdarcia

Testy / Testy

2024.04.04

Testowany przez nas Volkswagen Caddy to nie tyle prosty samochód użytkowy ile dobrze wykończone i wyposażone auto rodzinne. O jego zaletach mogliśmy przekonać się podczas tygodniowego testu.
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.