Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Opel Astra K Elite 1.0 Turbo 105 KM – Per aspera…
kalendarz 07/08 2017

Opel Astra K Elite 1.0 Turbo 105 KM – Per aspera…

Testy / Opel

Czy dzięki niej, Opel wyprzedzi wreszcie Volkswagena w statystykach sprzedaży? Czy Astra K zdetronizuje Golfa?

Nie udało się Kadetowi, choć bywało blisko. Nie udało się też czterem generacjom Astry. Ale, jak wiadomo „per aspera, ad astra(m)”, więc może uda się piątej generacji? Szanse są. I to bardziej niż duże.

Najnowszy reprezentant Opla w segmencie C powstał jako efekt ewolucji poprzedniczki. A jako, że nie było rewolucji, auto nie szokuje ani wyglądem ani ceną.

Po prostu ładna…
Linia nowej Astry jest zbliżona do poprzedniczki. Co zmieniło się najbardziej? Na pewno przedni pas auta. Nowy grill, lampy Inteli Lux (są GENIALNE), kształt zderzaka. Samochód, za sprawą obrysu okien i przemodelowaniu słupków B i C nabrał lekkości i finezji. Prosty zabieg stylistyczny stworzył nadwozie z efektem wiszącego dachu. Tył auta to już inna historia. Jednym się podoba, inni twierdzą, że jest okropny. Fakt, jest kontrowersyjny. Lekkości i sportowego charakteru nadaje mu lotka nad tylną szybą. Dalej, jest… różnie. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że design „zadka” Astry to fuzja BMW, Mazdy Alfy Romeo.

Mniejsze nadwozie, mniejsza masa
Opel złamał też nową, świecką tradycję, że każdy nowy model musi być większy od swojego poprzednika? Oczywiście, że nie musi. Wystarczy, jeżeli będzie bardziej pojemny. Do takiego wniosku doszli inżynierowie z Opla. Astra K jest o 50 mm krótsza do poprzedniczki i o 25 mm niższa. Ma też, o prawie 25 mm mniejszy rozstaw osi. Efekt? Dzięki temu od 120 do 200 kg mniej! A mniejsza waga, to mniejsze spalanie przy podobnej mocy i pojemności silnika. Wnętrze jest bardzo eleganckie, niezwykle czytelnie i logicznie rozplanowane. Warto też zauważyć, że w odróżnieniu od exterieru, interior przeszedł jednak stylistyczną rewolucję. Nowe zegary, panel środkowy, sterowanie klimatyzacją. Wykończenie wnętrza i jakość montażu, bliskie perfekcji. Miękkie i eleganckie plastiki, finezyjne dodatki. Trzeba pochwalić Gliwickie zakłady Opla za dbałość o najwyższą jakość produktu.

Choć Astra K jest nieco mniejsza od poprzedniczki, znaczącej różnicy w kabinie auta nie odczujemy. Miejsca na przednich fotelach jest sporo, a same siedzenia bardzo wygodne. Świetnym rozwiązaniem jest regulacja przedniej podpórki siedziska. Wysuwając ja, możemy sprawić, że nogi są podparte kilka centymetrów za kolanami. Na długiej trasie, zbawienne. Z tyłu w Astrze też podróżuje się wygodnie. Na brak miejsca na nogi i nad głową nie można narzekać. Oczywiście, jak to w kompakcie ilość miejsca na kolana zależy od tego, jak daleko do tyłu przesunięte są przednie fotele, ale kierowca i pasażerowie o statystycznie średnim wzroście nie będą mieli powodów do narzekań.

Bagażnik – 370 litrów w konfiguracji 5 osobowej i 1210 przy złożonym oparciu tylnej kanapy nie należy do największych, ale powodów do narzekań też nie ma. Przestrzeń bagażowa jest bowiem sprytnie zaaranżowana. Podłoga bowiem może znajdować się w dwóch położeniach. Przy wyższym, bagażnik jest mniejszy i nie ma progu. Pod podłogą powstaje wtedy miejsce na płaskie przedmioty. Jeżeli ustawimy podłogę w położeniu niższym, zyskujemy więcej miejsca na duży bagaż, ale będziemy się musieli „przełknąć” wysoki próg załadowczy.

Do napędu Astry przewidziano 7 różnych jednostek. My, do testu dostaliśmy downsizingowy, trzycylindrowy motor benzynowy 1.0 Turbo. Doładowana jednostka osiąga 105 KM przy 4300 obrotach i maksymalny moment obrotowy – 170 Nm. od 1800 do 4300 obrotów. Motor zapewnia niezbyt oszałamiające 11,2 sekund do 100 km/h i maksymalną prędkość 200 km/h. Trzeba przyznać, że w normalnej eksploatacji moc i moment są wystarczające. Ale, jeżeli trzeba wyprzedzić dwa TIR-y – może być kłopot…Całe szczęście, producent oferuje także mocniejsze warianty silnikowe. Nie mam zastrzeżeń do kultury pracy jednostki. Ta, pracuje bardzo cicho i pomimo że ma tylko 3 cylindry, trudno wyczuć wibracje. Producent podaje, że warunkach testowych motor konsumuje 4,4 litra średnio, My, do danych fabrycznych dodajemy około litra benzyny. Średnia z testu wyniosła 5,3 litra. W ruchu miejskim auto potrzebowało średnio 6,5 litra.

Cechą immanentną Opla było zawieszenie. Sprężyste na granicy sztywności. Astra zrywa z tradycją! Owszem, nadal jest sprężyście, ale zaskakująco delikatnie. Auto podczas jazdy krętą drogą zachowuje się bardzo stabilnie, a spora w tym zasług nowej płyty i mechanizmu Watta (redukuje poprzeczne ruchy belki skrętnej tylnego zawieszenia w stosunku do nadwozia). Jadąc po równym mamy wrażenie podróżowania samochodem z wyższego segmentu. Układ kierowniczy bezpośredni i niezwykle czuły na polecenia kierowcy. Idealnie dobrana grubość wieńca kierownicy sprawia, że doskonale leży w dłoniach.

Piąta generacja Astry ma wszystko, co potrzeba, żeby stać się rynkowych hitem. Oferuje przestronność, jakości wykonania, komfort, dynamikę i umiarkowany apetyt na paliwo. Warto też pamiętać, że powstaje w Polsce.
Paweł Pusz

Zalety auta:
-pojemność we wnętrzu
-jakość montażu
-niskie spalanie

Wady auta:
-wysoki próg załadowczy
-zbyt mała moc jednostki napędowej

Podstawowe parametry techniczne Opla Astry K Elite 1.0 Turbo 105 KM:
Wymiary (długość/szerokość/wysokość/rozstaw osi): 4370/1871/1485/2662
Silnik: benzynowy, trzy cylindry wsparty turbiną
Pojemność: 999 cm3
Moc maksymalna: 105 KM przy 4300  obr./min
Maksymalny moment obrotowy: 170 Nm. od 1800 – 4300 obr./min
Napęd: AWD
Skrzynia: manualna
Osiągi (0-100 km/h): 11,2
Prędkość maksymalna: 200 km/h
Zbiornik paliwa 55l
Zużycie paliwa (średnio) 4,4l
Pojemność bagażnika: 370/1210l
Ceny: od 59,9 do 93,0 tys. złotych (auto testowe: 75,5 tys. złotych)

Zobacz podobne artykuły:

Volkswagen Caddy 2.0 TDI DSG Dark Label – Nie do zdarcia
kalendarz 04/04 2024

Volkswagen Caddy 2.0 TDI DSG Dark Label – Nie do zdarcia

Testy / Testy

2024.04.04

Testowany przez nas Volkswagen Caddy to nie tyle prosty samochód użytkowy ile dobrze wykończone i wyposażone auto rodzinne. O jego zaletach mogliśmy przekonać się podczas tygodniowego testu.
Nissan X-Trail e-POWER e-4ORCE 213 KM – Świat stanął na głowie
kalendarz 22/09 2023

Nissan X-Trail e-POWER e-4ORCE 213 KM – Świat stanął na głowie

Testy / Testy

2023.09.22

Duży SUV napędzany trzycylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności 1,5-litra, który na dodatek współpracuje z dwoma silnikami elektrycznymi? Czy coś nas jeszcze jest w stanie zaskoczyć?
Opel Mokka 1.2 Turbo GS Line 130 KM – Młodzieżowy styl 
kalendarz 22/09 2023

Opel Mokka 1.2 Turbo GS Line 130 KM – Młodzieżowy styl 

Testy / Testy

2023.09.22

Opel potrzebował tego modelu. Oryginalne auto ma okazać się punktem zwrotnym w historii niemieckiej marki. Czy gruntowna zmiana designu przyniesie pożądane skutki?
Najnowsze artykuły:
Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Wiadomości / Moto sport

2024.04.19

Zespół Toyoty będzie bronił prowadzenia w kategorii producentów podczas Rajdu Chorwacji.
 Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Wiadomości / News

2024.04.19

Do zdarzenia doszło w piątkowy poranek na warszawskim Mokotowie.
Uzbierał 30 pkt i zapłaci 6500 zł mandatu

Uzbierał 30 pkt i zapłaci 6500 zł mandatu

Wiadomości / News

2024.04.19

To efekt niebezpiecznej jazdy, na którą zdecydował się 40-letni mieszkaniec Sosnowca.