Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Które opony wybrać? Sezonowe czy całoroczne?
kalendarz 03/11 2018

Które opony wybrać? Sezonowe czy całoroczne?

Porady

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7°C, to znak dla części kierowców, że należy pomyśleć o zmianie opon z letnich na zimowe. O tej czynności z łatwością mogą zapomnieć właściciele samochodów z oponami całorocznymi.

Zima już nie zaskakuje kierowców – w październiku i listopadzie pojawiają się kolejki do serwisów wulkanizacyjnych, co oznacza, że właściciele aut pamiętają o wymianie opon przed opadami pierwszego śniegu. Nadal jednak wielu z nich zastanawia się, które opony są lepsze – sezonowe czy całoroczne. Dla kogo sprawdzą się poszczególne rodzaje opon?
Jeździsz w długie trasy przy zmiennej prędkości? Postaw na opony sezonowe

Dzięki odpowiednim mieszankom o dużej zawartości kauczuku i krzemionki oraz charakterystycznej budowie bieżnika (szerokie rowki obwodowe, rowki poprzeczne i lamelki) opony zimowe dają gwarancję dobrej przyczepności, elastyczności i przystosowania do warunków panujących zimą. Na opony zimowe decyduje się większość kierowców, nawet jeśli wiążę się to z zakupem aż 8 opon i ich dwukrotną wymianą w ciągu roku. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla tych, którzy pokonują w sezonie zimowym więcej niż 6 tys. kilometrów oraz jeżdżą po różnych nawierzchniach.

Opony sezonowe są przystosowane do intensywnej eksploatacji, zachowują dłużej swoją trwałość, wpływają na bardziej ekonomiczną jazdę (mniejsze zużycie paliwa) i zwiększają komfort podróży. Dodatkowo ich wymiana to również świetna okazja do sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. Wraz z założeniem nowego kompletu opon mechanik może sprawdzić felgi, wyważyć koła i skontrolować elementy zawieszenia.

Jeździsz tylko po mieście? Wybierz opony całoroczne
Dyskusja nad zaletami i wadami opon całorocznych jest ciągle aktualna. Jest to głównie spowodowane tym, że od opon uniwersalnych oczekuje się perfekcyjnej skuteczności w zmiennych warunkach atmosferycznych. Dlatego powszechnie ten rodzaj opon uważa się za kompromis i oszczędne rozwiązanie dla kierowców jeżdżących małymi samochodami miejskimi w ekonomiczny sposób oraz głównie po mieście, przy pokonywaniu w ciągu roku niewielkich dystansów. Jeśli jeździsz po odśnieżonych drogach, często stoisz w korku i przebywasz w ciągu dnia więcej niż parę kilometrów, opony całoroczne nie niosą za sobą większego ryzyka, więc będzie to dla Ciebie ekonomiczne wyjście.

Opony całoroczne to wygodne rozwiązanie – chociażby ze względu na brak konieczności przechowywania nieużywanego kompletu opon oraz dwóch dodatkowych wizyty w warsztacie rocznie. Te udogodnienia to jednak tylko kompromis wobec opon sezonowych, które są lepiej przystosowane do warunków panujących na drogach. Przy wyborze opon warto kierować się przede wszystkim rozsądkiem – przeanalizować, jakie trasy pokonujesz w zimie, jak dużo jeździsz oraz jakie masz auto.
RED
Źródło: Norauto

 


Tagi:
Opony zimowe, opony całoroczne, opony zimowe czy całoroczne

Zobacz podobne artykuły:

Kontrola głębokości bieżnika to nie wszystko
kalendarz 08/11 2018

Kontrola głębokości bieżnika to nie wszystko

Warsztat / Porady

2018.11.08

Zanim zmienisz opony na zimowe pamiętaj, aby sprawdzić głębokość bieżnika oraz stan lameli. Możesz nauczyć się samodzielnie zakładać opony jednak jest to proces, który wymaga odpowiedniej precyzji i skupienia. Zbytni pośpiech...
Ile kosztuje usunięcie poważnej awarii samochodu?
kalendarz 01/11 2018

Ile kosztuje usunięcie poważnej awarii samochodu?

Warsztat / Porady

2018.11.01

Nawet 30 tys. zł, czyli równowartość niemal rocznego średniego wynagrodzenia netto w Polsce, może kosztować usunięcie poważnej awarii samochodu, który nie jest już objęty fabryczną gwarancją. Sprawdź, jak można się przed tym ...
Ceny paliw znów pójdą do góry. Co mogą zrobić kierowcy, aby zaoszczędzić?
kalendarz 30/10 2018

Ceny paliw znów pójdą do góry. Co mogą zrobić kierowcy, aby zaoszczędzić?

Warsztat / Porady

2018.10.30

Koszty związane z używaniem samochodu rosną.
Najnowsze artykuły:
Jeep pickup?

Jeep pickup?

Wiadomości / News

2018.11.14

Po raz pierwszy w historii tego modelu, Wrangler będzie dostępny jako pickup.
Fleet Market 2018 - Premiery motoryzacyjne

Fleet Market 2018 - Premiery motoryzacyjne

Wiadomości / News

2018.11.14

Swoje najnowsze modele osobowe, użytkowe oraz elektryczne i hybrydowe, zaprezentują wszyscy wiodący importerzy samochodów.
Mistrzowski duet

Mistrzowski duet

Wiadomości / Moto sport

2018.11.13

Lewis Hamilton z zespołu Mercedesa wygrał po raz drugi wyścig o Grand Prix Brazylii.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.