Dakarowcy na mecie
kalendarz 19/01 2014

Wiadomości / Moto sport

Najlepszy wynik wśród startujących Polaków w Dakarze, uzyskał quadowiec Rafał Sonik.

Sonik ukończył tegoroczny Rajd Dakar na drugiej pozycji, jednocześnie po raz trzeci w karierze stanął na podium (wcześniej trzeci był w 2009 i 2013 r). Zwycięzcą został po raz pierwszy Chilijczyk Ignacio Casale.

Końcowy 13. etap, prowadził z La Sereny do Valparaiso. 157-kilometrowy OS najszybciej pokonał właśnie Casale. Drugie miejsce zajął reprezentujący Holandię Sebastian Husseini, a trzeci Rafał Sonik. Dla Polaka był to już szósty start w tej imprezie.

Dodajmy, że na starcie rajdu 5 stycznia stanęło 40 quadowców, tymczasem do ostatniego odcinka stanęło tylko 15 zawodników. Ubiegłoroczny zwycięzca, Argentyńczyk Marcos Patronelli miał wypadek już na trzecim etapie i wycofał się z rywalizacji.

Motocyklista Jakub Przygoński ukończył Dakar na szóstej pozycji. Jest to jednocześnie najlepszy wynik polskiego motocyklisty w tym rajdzie. Zwycięzcą w tej kategorii został Hiszpan Marc Coma. W argentyńskim Rosario 5 stycznia na starcie Dakaru stanęło 174 motocyklistów, do mety dojechało 78. Przygoński wystartował w Dakarze po raz piąty. Jego dotychczasowy, najlepszy wynik to ósme miejsce w 2010 r.

Jacek Czachor, który do tej pory startował 13 razy na motocyklu oraz Marek Dąbrowski – 12 razy, w tym roku po raz pierwszy przystąpili do Dakaru w kategorii samochodów, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji pojazdów benzynowych i siódme w klasyfikacji generalnej. Szósta lokatę zajął  Krzysztof Hołowczyc, Martin Kaczmarski był dziewiąty, a Adam Małysz pomimo problemów technicznych w końcówce rajdu był 13. Zwycięzcą został Hiszpan Nani Roma.

Zobacz podobne artykuły:

52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki
kalendarz 17/04 2024

2024.04.17

77 załóg, w tym 26 w rajdówkach sprzed lat, zadeklarowało start w 52. edycji Rajdu Świdnickiego.
Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy
kalendarz 16/04 2024

Wiadomości / News

2024.04.16

Alfa ugięła się pod naciskiem włoskiego rządu i zmieniła nazwę nowego modelu.
Premiery BMW podczas Święta Motoryzacji
kalendarz 15/04 2024

2024.04.15

Tegoroczne Concorso d'Eleganza Villa d'Este może być miejscem prezentacji nowego M4 CS.