Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Audi TT clubsport turbo - Potężna dawka mocy
kalendarz 12/05 2015

Audi TT clubsport turbo - Potężna dawka mocy

Wiadomości / Prezentacje / Audi / Concept Cars

Tegoroczna impreza Wörthersee Tour będzie miejscem premiery studyjnego modelu TT z  silnikiem 2.5 TFSI i dwiema elektrycznie napędzanymi sprężarkami.  

Twórcy tego koncepcyjnego pojazdu inspirowali się odnoszącym sukcesy Audi 90 IMSA GTO z późnych lat osiemdziesiątych XX w. Samochód, który będzie można zobaczyć nad jeziorem Wörthersee, to model z silnikiem 2.5 TFSI i dwiema elektrycznie napędzanymi sprężarkami, który dysponuje mocą aż 600 KM i momentem obrotowym równym 650 Nm. Jak zapewnia Audi,  przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi tylko 3,6 sek.

Moc auta podkreśla jego sylwetka – ręcznie ustawiany tylny spoiler, to udoskonalenie pochodzące z modelu Audi Sport TT Cup, startującego w zainaugurowanej niedawno nowej serii wyścigów. Spoiler został poszerzony o 20 cm. Wloty powietrza i duży grill z przodu, błotniki i boczne listwy progowe, potężny dyfuzor z tyłu i spoiler, wykonano z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym (CFK). Łącznie z lusterkami bocznymi, samochód jest o 14 cm szerszy niż seryny model TT.   

We wnętrzu auta znalazła się „klatka bezpieczeństwa” zbudowana z wytrzymałych rur tytanowych. Z przodu zamontowano lekkie fotele sportowe z czteropunktowymi pasami, pokryte koralowo pomarańczową alcantarą z kontrastowymi szwami i lamówkami. System wskaźników i obsługi wraz z cyfrowym Audi virtual cockpit, jest skierowany w stronę kierowcy. We wnętrzu dominują sportowe materiały: CFK i czarna alcantara. Duże, wykonane z CFK powierzchnie w drzwiach i na centralnej konsoli, są dodatkowym sportowym akcentem. Alcantarą wykończono uchwyt w drzwiach w kształcie tuby, zaś sama obudowa dźwigni zmiany biegów wykonana jest z aluminium i pracuje w otwartym tunelu.

„Dwie elektrycznie napędzane sprężarki to zupełnie nowy wymiar przyjemności z jazdy. Potęgują możliwości natychmiastowego przyśpieszania, zwiększają moment obrotowy oraz dają dużą moc” - wyjaśnia prof. dr Ulrich Hackenberg, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego. „Jesteśmy już blisko gotowości do rozpoczęcia seryjnego montażu tego rozwiązania w silnikach TDI. Tutaj, jako pierwszy na świecie producent samochodów, prezentujemy je w silniku TFSI. Z myślą o miłośnikach naszej marki, którzy pojawią się nad Wörthersee, zamontowaliśmy dwie elektryczne napędzane sprężarki w studyjnym pojeździe o wyjątkowo sportowym charakterze.”

Pod maską auta pracuje silnik 2.5 TFSI o zwiększonej mocy. Ta 5-cylindrowa jednostka zapewnia aż 600 KM mocy oraz 650 Nm momentu obrotowego, dostępnego w przedziale od 3000 do 7000 obr./min. Przekłada się to na 240 KM mocy i 260 Nm momentu obrotowego z litra pojemności. Moc silnika przenoszona jest na koła za pomocą 6-biegowej, manualnej przekładni na obie osie. Elektrycznie napędzane sprężarki (EAV), w 2,5 sek., pozwalają pokonać pierwszych 16 metrów - o 6 więcej (około półtorej długości pojazdu), niż porównywalne auto bez tego rozwiązania. Masa pojazdu wynosi tylko 1396 kg. Prędkość maksymalna Audi wynosi 310 km/h.

Do zalet elektrycznie napędzanych sprężarek należy natychmiastowy osiąganie maksymalnych obrotów i zwiększanie ciśnienia doładowania. Dzięki temu samochód dynamicznie przyspiesza, nawet na niskich obrotach. Samochód otrzymał także specjalny układ wydechowy, w którym powstaje minimalne przeciwciśnienie. Zaraz za wyścigowym tłumikiem zamontowano dodatkową rurę odprowadzającą spaliny. Jednostka 2.5 TFSI chłodzona jest chłodnicą wywodzącą się z aut wyścigowych. Przy niskiej prędkości obrotowej silnika, elektrycznie napędzane sprężarki zwiększają moment obrotowy nawet o 200 Nm. Elektryczna instalacja pokładowa ma moc 48V i jest to przyszłościowe rozwiązanie opracowane przez Audi.

Audi TT clubsport turbo otrzymało zawieszenie typu „coilover”, w którym amortyzatory zintegrowano ze sprężynami, umożliwiające precyzyjną regulację wysokości podczas jazdy i siłę tłumienia amortyzatorów. Elektryczna funkcja unoszenia, chroni podwozie przed uszkodzeniami np. podczas podjazdu pod wysoki krawężnik. Na liście wyposażenia znalazł się ponadto system elektronicznej kontroli stabilizacji ESC. Studyjne Audi wyposażono w koła w rozmiarze 9,5 J x 20, z ogumieniem 275/30. W układzie hamulcowym wykorzystano ceramiczne tarcze hamulcowe wzmocnione włóknem węglowym. Przednie tarcze mają średnicę 370 mm. Otwarte błotniki zapewniają dodatkowe chłodzenie hamulców.

Jak powiedział prof. dr Hackenberg to nowoczesne rozwiązanie - elektrycznie napędzane sprężarki -  jest niemal gotowe do wprowadzenia do produkcji. Zanim jednak to nastąpi, w austriackiej miejscowości Reifnitz, podczas Wörthersee Tour, w dniach 13-16 maja br. będzie można zobaczyć studyjne TT clubsport turbo.

Norbert Szwarc
Foto: Audi
 

galeria: [gallery ids="54047,54048,54049,54050,54051,54052,54053,54054,54055,54056"]

Zobacz podobne artykuły:

 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski
kalendarz 23/04 2024

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
Tajemniczy prototyp Peugeota
kalendarz 18/04 2024

Tajemniczy prototyp Peugeota

Prezentacje / Concept Cars

2024.04.18

Był praktycznie gotowy do produkcji. Powstał tylko w jednym egzemplarzu.
Marcello Gandini i Lamborghini Countach
kalendarz 13/04 2024

Marcello Gandini i Lamborghini Countach

Wiadomości / Wydarzenia

2024.04.13

Słynny stylista opowiada o jednym ze swoich projektów.
Najnowsze artykuły:
Wicepremier Gawkowski stracił samochód

Wicepremier Gawkowski stracił samochód

Wiadomości / News

2024.04.25

Auto, które kupił legalnie Krzysztof Gawkowski za 100 tys. zł ma swojego „bliźniaka” we Francji.
Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.