Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
70 lat Citroëna 2CV
kalendarz 13/10 2018

70 lat Citroëna 2CV

Wydarzenia / Citroen

Citroën świętuje 70-lecie słynnego modelu 2CV podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu.

Citroën wystawił podczas Salonu w Paryżu 2018 nie tylko najnowsze modele ale i legendarny 2CV. Samochód został umieszczony na honorowym miejscu, pionowo na jednej ze ścian stoiska marki. Paryski Salon jest miejscem szczególnym dla Citroën i modelu 2CV. Właśnie 70 lat temu, podczas wystawy w stolicy Francji, ten najpopularniejszy model marki został po raz pierwszy zaprezentowany szerokiej publiczności.

Rocznicy poświęcone było specjalne wydarzenie, które odbyło się w czwartek 11 października o godz. 18:00 na stoisku marki. Było to spotkanie publiczności z Françoisem Allainem, prowadzącym  program „Vintage Mecanic” na kanale RMC Découverte i autorem książki o 2CV…

Paryski Salon Samochodowy 1948. Pierwsza prezentacja Citroëna 2CV odbyła się przed publicznością w obecności prezydenta Republiki Vincenta Auriola. Mimo iż niektórzy drwiąco komentowali nietypową sylwetkę samochodu, inni z miejsca dostrzegli w 2 CV zalety, których brakowało większości ówczesnych modeli: prostotę, lekkość, zwinność, komfort, wszechstronność... Zamówienia płynące zewsząd od pierwszych dni potwierdzały słuszność decyzji wizjonerskich projektantów marki. André Lefebvre, szef biura projektowego Citroëna, wyposażył 2CV w całą gamę pomysłowych jak na owe czasy rozwiązań: przedni napęd, elastyczne zawieszenie o dużym skoku, dwucylindrowy silnik chłodzony powietrzem, itd.

Projekt TPV (Toute Petite Voiture, czyli bardzo małego samochodu) zrodził się w firmie Citroën jeszcze przed wojną, w 1936 r. Cel był jasny – uczynić z samochodu, który był wciąż postrzegany jako przedmiot luksusowy, produkt powszechnego użytku, przydatny rolnikom w pracy i dostępny dla niższych klas społeczeństwa. Odtąd prostota, oszczędność i pomysłowość zostały zaprzęgnięte do realizacji jednego celu – nowy samochód miał „umożliwić przewóz czterech osób i 50 kg ziemniaków lub jednej beczki z maksymalną prędkością 60 km/h”. W efekcie pierwszy TPV ważył na pusto 370 kg, a koszt jego produkcji wyniósł jedną trzecią kosztów produkcji modelu 11 CV. Model wyposażono tylko w jeden reflektor, ponieważ ówczesne przepisy nie wymagały dwóch.

W 1939 r. próbna seria 250 egzemplarzy TPV była gotowa do zaprezentowania modelu na Salonie Samochodowym w Paryżu. Jednak Salon został odwołany z powodu wybuchu II wojny światowej. Istniejące egzemplarze zostały celowo zniszczone lub ukryte. Po wojnie Citroën powrócił do projektu, ale trzeba było zaczekać aż do 1948 r, aby marka mogła zaprezentować 2CV na Paryskim Salonie.

Samochód szybko stał się niemal społecznym fenomenem. Zapoczątkował wyjątkową, trwającą 42 lata karierę. Wielkość produkcji aż do 1990 r. (łącznie z wersją furgonetki) wyniosła ponad 5,1 mln egzemplarzy. Do dzisiaj 2CV, czy też „Deuche” (wym. „dösz”), jak zwą go Francuzi, pozostaje ikoną w historii motoryzacji i budzi pożądanie bardzo wielu kolekcjonerów z całego świata./oprac. ns/


Tagi:
Citroën, Citroën 2CV, Salon Samochodowy w Paryżu 2018, 70 lat Citroëna 2CV

Zobacz podobne artykuły:

Elektryczne taksówki Volkswagena
kalendarz 13/11 2018

Elektryczne taksówki Volkswagena

Wiadomości / Wydarzenia

2018.11.13

Na targach taksówkarskich w Kolonii, VW zaprezentował bezemisyjne vany z napędem elektrycznym.
Fiat 500 Collezione na mediolańskim wybiegu
kalendarz 09/11 2018

Fiat 500 Collezione na mediolańskim wybiegu

Wiadomości / Wydarzenia

2018.11.09

W słynnym, eleganckim domu towarowym Rinascente w Mediolanie, odbyła się prezentacja Fiata 500 Collezione, specjalnej serii modelu inspirowanej odcieniami jesieni.
Rajd Hiszpanii – Trzeci występ Loeba
kalendarz 25/10 2018

Rajd Hiszpanii – Trzeci występ Loeba

Wiadomości / Moto sport

2018.10.25

Sébastien Loeb, dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata WRC, w Rajdzie Hiszpanii zaplanował swój trzeci i ostatni w tym roku start w barwach zespołu Citroëna.
Najnowsze artykuły:
Jeep pickup?

Jeep pickup?

Wiadomości / News

2018.11.14

Po raz pierwszy w historii tego modelu, Wrangler będzie dostępny jako pickup.
Fleet Market 2018 - Premiery motoryzacyjne

Fleet Market 2018 - Premiery motoryzacyjne

Wiadomości / News

2018.11.14

Swoje najnowsze modele osobowe, użytkowe oraz elektryczne i hybrydowe, zaprezentują wszyscy wiodący importerzy samochodów.
Mistrzowski duet

Mistrzowski duet

Wiadomości / Moto sport

2018.11.13

Lewis Hamilton z zespołu Mercedesa wygrał po raz drugi wyścig o Grand Prix Brazylii.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.