Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
64. Rajd Wisły - 100 rajdówek w Beskidach
kalendarz 12/09 2018

64. Rajd Wisły - 100 rajdówek w Beskidach

Moto sport

Wymagające i malowniczo położone odcinki Rajdu Wisły jak zwykle przyciągnęły mocną i liczną obsadę.

W tegorocznej edycji imprezy organizowanej przez Automobilklub Śląski weźmie udział 100 załóg. Ponad połowa, a dokładnie 54 z nich, będzie rywalizować w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska.

64. Rajd Wisły, zaplanowany na weekend 14-15 września, to także ostatnia runda Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, czyli cyklu, w którym ścigają się kierowcy i piloci w samochodach sprzed lat. Do finałowej odsłony historycznej rywalizacji przystąpi 36 załóg. W Beskidach pojawi się także 10 załóg jako uczestnicy Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność.

W tym sezonie Rajd Wisły stanowi czwartą z sześciu rund Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, zatem do walki o punkty na trasach „Wisełki” stanie praktycznie cała czołówka tego cyklu. O powiększenie swojej przewagi w klasyfikacji powalczą liderzy – Damian Kostka i Mateusz Martynek, którzy w tym sezonie zwyciężali już dwukrotnie – w Rajdzie Baborowa i Rajdzie Śląska. Na odcinkach specjalnych zobaczymy także zwycięzców tegorocznego Rajdu Ziemi Bocheńskiej i wiceliderów punktacji, czyli Szymona Żarłoka z Krzysztofem Pietruszką. Wśród nieobecnych są aktualni mistrzowie Śląska – Gracjan Grela i Marta Momot, a także triumfatorzy ubiegłorocznego Rajdu Wisły, czyli Michał Różycki i Paweł Słaboń. Dziewięć załóg powalczy w klasyfikacji Pucharu Peugeota i Citroena, w którym prowadzą Łukasz Godula z Danielem Nowakiem. Nie zabraknie także doświadczonych zawodników znanych ze startów w rundach Mistrzostw Polski, którzy będą rywalizować w klasach Gość 2WD i Gość 4WD. Łącznie, w ramach czwartej rundy RSMŚl, na starcie staną 54 samochody.

Zaciętej rywalizacji kibice mogą spodziewać się także wśród zawodników w rajdówkach sprzed lat. Rajd Wisły jest ukoronowaniem tegorocznej rywalizacji w Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Po sześciu rozegranych do tej pory rundach, sytuacja w wielu klasach nie jest jeszcze rozstrzygnięta, więc o tym, kto zdobędzie mistrzowskie tytuły, zadecydują wyniki w Wiśle. Ponieważ punkty zdobyte w Beskidach mogą okazać się kluczowe, to na liście zgłoszeń mamy praktycznie wszystkich regularnych uczestników tegorocznych zmagań w Motul HRSMP. Tym samym na trasach „Wisełki” kibice będą mogli zobaczyć m.in. takie samochody, jak Porsche 911 Piotra Zaleskiego i Jacka Gruszczyńskiego (świeżo upieczeni zwycięzcy klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski), Audi Quattro, którym pojedzie Grzegorz Olchawski pilotowany przez Łukasza Wrońskiego – rajdowego Mistrza Polski z 2003 r, czy też Subaru Legacy, którym Robert Luty wygrał historyczną rywalizację w poprzedniej edycji Rajdu Wisły.

64. Rajd Wisły to jednak nie tylko walka o jak najkrótsze czasy przejazdów odcinków specjalnych, lecz także zmagania w jeździe na regularność. W tej rywalizacji zadaniem załogi jest utrzymywanie na trasie określonej przez organizatora średniej prędkości. Co ważne, przeciętna prędkość nie może być wyższa niż 50 km/h i trzeba ją utrzymywać, stosując się do przepisów drogowych. Z tym wyzwaniem, w ramach tegorocznego Rajdu Wisły zmierzy się 10 załóg.

Losy rywalizacji sportowej w ramach mistrzostw Śląska i Motul HRSMP rozstrzygną się na trzech odcinkach specjalnych: Koniaków (5,02 km), Kotelnica (7,4 km) oraz Kubalonka (6,18 km). Pierwsze dwa OS-y będą pokonywane trzykrotnie, a na Kubalonce zawodnicy powalczą dwukrotnie. Łączny dystans odcinków specjalnych to blisko 50 km.

Bazą rajdu będzie Hotel Ogrodzisko w Wiśle, gdzie zlokalizowano biura zawodów i park serwisowy, w którym będzie można zobaczyć mechaników pracujących przy rajdowych samochodach. Zwycięzców rajdu poznamy na mecie, którą w tym roku zaplanowano przy skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Zgodnie z harmonogramem pierwsza z załóg wjedzie na metę w sobotę, 15 września o godz. 16:34.

Foto: Marcin Hennek

Harmonogram 64. Rajdu Wisły (15 września, 8 odcinków specjalnych, łącznie 49,62 km):

8:00 – start rajdu (Wisła, hotel Ogrodzisko)
8:48 – OS1:Koniaków 1 (5,02 km)
9:26 – OS2:Kotelnica 1 (7,4 km)
10:59 – OS3:Koniaków 2 (5,02 km)
11:32 – OS4:Kotelnica 2 (7,4 km)
12:35 – OS5:Kubalonka 1 (6,18 km)
13:10 – Serwis A: 30 min (Wisła, hotel Ogrodzisko)
14:23 – OS6:Koniaków 3 (5,02 km)
14:56 – OS7:Kotelnica 3 (7,4 km)
15:59 – OS8:Kubalonka 2 (6,18 km)
16:34 – ceremonia mety (Wisła, Skocznia narciarska im. Adama Małysza)


Tagi:
64. Rajd Wisły, Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska, Historyczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski w Historycznych Rajdach na Regularność

Zobacz podobne artykuły:

75. Rajd Polski: Kasperczyk walczy o podium w RSMP
kalendarz 20/09 2018

75. Rajd Polski: Kasperczyk walczy o podium w RSMP

Wiadomości / Moto sport

2018.09.20

Z 16 numerem startowym, do rywalizacji w mocnej stawce ruszą Tomasz Kasperczyk i Damian Syty w Fordzie Fiesta R5.
Subaru Poland Rally Team przed Rajdem Polski
kalendarz 20/09 2018

Subaru Poland Rally Team przed Rajdem Polski

Wiadomości / Moto sport

2018.09.20

W ostatniej eliminacji Mistrzostw Polski i Mistrzostwach Europy Subaru Poland Rally Team będą reprezentować Marcin Słobodzian i Grzegorz Dachowski.
75. Rajd Polski - 56 załóg na liście zgłoszeń
kalendarz 19/09 2018

75. Rajd Polski - 56 załóg na liście zgłoszeń

Wiadomości / Moto sport

2018.09.19

Ogółem do przedostatniej rundy Rajdowych Mistrzostw Europy i finałowej odsłony eliminacji w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski zgłosiło się 56 załóg z 18 krajów świata.
Najnowsze artykuły:
Hyundai i30 Fastback N na trasie z Rzymu do Paryża

Hyundai i30 Fastback N na trasie z Rzymu do Paryża

Wiadomości / News

2018.09.21

Choć debiut modelu i30 Fastback N został już potwierdzony 2 października podczas Paris Auto Show, to samochód będzie można zobaczyć kilka dni wcześniej.
Renault Clio III (2005-2012)

Renault Clio III (2005-2012)

Używane

2018.09.21

Na rynku pojazdów używanych nie brakuje samochodów segmentu B. Popularnym modelem wśród aut typowo miejskich jest Renault Clio. Przyglądamy się trzeciej generacji tego pojazdu.
Subaru Poland Rally Team przed Rajdem Polski

Subaru Poland Rally Team przed Rajdem Polski

Wiadomości / Moto sport

2018.09.20

W ostatniej eliminacji Mistrzostw Polski i Mistrzostwach Europy Subaru Poland Rally Team będą reprezentować Marcin Słobodzian i Grzegorz Dachowski.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.